sobota - 22. júna, 2024
, Pre spotrebu bez výčitiek musíte porozumieť energetickým triedam chladničiek

Pre spotrebu bez výčitiek musíte porozumieť energetickým triedam chladničiek

Kríza sa prejavuje nielen na raste nezamestnanosti, ale aj v domácnosti. Z dôvodu menšieho množstva prostriedkov na účte preto hľadáme spôsoby, ako znížiť všetky naše vysoké náklady. Aby ste ale mohli využívať svoju domácnosť naplno a bez zbytočných výčitiek, mali by ste sa snažiť porozumieť jednotlivým energetickým triedam chladničiek.

Každá dobrá chladnička s mrazničkou má svoje označenie s viacfarebnými „prúžkami“, ktoré uvádzajú jej technické vlastnosti vrátane energetickej triedy. Práve tento parameter je veľmi dôležitý, pretože ukazuje hospodárnosť prevádzky chladiacej jednotky, ktorú používate na všetky potravinové suroviny a produkty.

A aby sme vám uľahčili pochopenie technických označení na tejto nálepke, opíšeme všetky existujúce energetické triedy, ktoré vám pomôžu pri jej výbere a nákupe.

Ako porozumieť ukazovateľom energetickej účinnosti?

Vzhľadom na vysoké tarify za elektrickú energiu je nielen pre Európanov energetická účinnosť spotrebičov a zariadení veľmi dôležitá. Pre lepšiu orientáciu sa preto začali výrobky označovať písmenami latinskej abecedy, ktoré ich zaraďujú do konkrétnych tried.

Do roku 2003 existovalo 7 kategórií energetickej účinnosti, na ktorých označenie sa používali písmená A až G. V súvislosti s rýchlym rozvojom nových technológií sa ale domáce spotrebiče stali ekonomickejšími. Preto sa rozhodlo rozdeliť triedu A do podtried a označiť ich znakom „+“.

Od čoho závisí určenie energetickej triedy?

Každá energetická kategória chladničky má priradený index energetickej účinnosti. Vypočítava sa podľa veľmi zložitého vzorca, v ktorom v zásade ide o priemerné množstvo elektriny, ktoré by malo spotrebovať chladiace zariadenie za jednotku času. Index energetickej účinnosti teda spotrebiteľom napovedá, koľko danej priemernej hodnoty spotrebuje konkrétny model za určité obdobie. Veľký vplyv má ale aj využitie a klíma v interiéri.

Nerozhodujte sa podľa ceny, ale správnych energetických tried a označení

Napríklad chladnička triedyA +++ má index energetickej účinnosti <22. To znamená, že zariadenia s týmto označením nemíňajú viac ako 22  % priemernej hodnoty. Spotreba energie chladiaceho zariadenia s označením A ++ predstavuje od 22 – 33 % priemernej hodnoty. A ak je štítok označený A +, spotreba energie bude 33 až 42 % konvenčnej normy.

Chladničky triedy B spotrebúvajú trochu viac elektriny – 55 – 75 % priemernej hodnoty, čo je stále celkom prijateľné. Ale nákupu chladiaceho zariadenia, označeného písmenami C alebo D, sa je lepšie zdržať. Ich index energetickej účinnosti je 75 – 110 %.

Spotreba energie chladničiek s triedami energetickej účinnosti E, F a G môže prekročiť konvenčnú normu o 25 – 50 %. Takéto modely sa však už nepredávajú.

Ako vidíte, pre spotrebu bez výčitiek vám stačí porozumieť jednotlivým energetickým triedam všetkých chladničiek. Potom si už len stačí vybrať na trhu dobrý model vo výhodnej triede a cene,    ktorý vám zaistí okrem dlhodobej čerstvosti potravín aj veľkú úsporu peňazí a energie.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …