nedeľa - 14. júla, 2024
, Prehľad podujatí v Barmuseu v mesiaci máj

Prehľad podujatí v Barmuseu v mesiaci máj

Aj v mesiaci máj sa môžete tešiť na mnoho zaujímavých podujatí, ktoré ponúka Barmuseum v Martine. Tešiť sa môžete na tanečné predstavenie, literárno-hudobný večer, cestovateľskú prednášku alebo na nový pesničkársky projekt v ktorom vystupujú známi Martinčania. Netreba zabudnúť ani na tradičný kvíz, ktorý sa uskutoční aj v mesiaci máj. Ponuka je bohatá, stačí si len vybrať. 

Hafla – tanečný candrbál
14. máj o 19.00

Martinská skupina orientálnych tancov Samira uvádza prvý martinský tanečný candrbál. Odviazaná show plná temperamentnej hudby a tanca. Slovo Hafla znamená párty v arabskom jazyku. Spája sa s orientom a vystúpeniami takzvaných brušných tanečníc. Málokto však vie, že orientálny tanec nie je len vlnenie bokmi a trasenie hruďou. Vyvíja sa, preberá prvky z iných tancov, vrátane klasického, spoločenského alebo latinskoamerického či jazzu. Má svoju folklórnu, tradičnú časť aj modernú, pri príprave choreografií no aj pri improvizácii existujú viaceré pravidlá – či tanečné alebo etické, ktoré skutočne profesionálna tanečnica rešpektuje.

Literárno – hudobný večer
16. máj o 19.00 Ján Varínsky

Autorské čítanie turčianskeho prozaika Jána Varinského. Na svojom konte má ocenenie z literárnej súťaže Poviedka 2010, literárny debut Slivky a množstvo autorských čítaní v rôznych kútoch Slovenska. Píše krátke prózy, eseje, vtipné glosy, ale pokúša sa aj o rozsiahlejšie, takmer románové cykly. Píše pre radosť a s radosťou aj svoje výtvory číta pred publikom. V martinskom programe nebude reprízovať úspešný projekt Slivky, tentoraz načrie do rukopisu doposiaľ nevydanej prózy Numeri. Príbehom o priateľoch, priateľkách a živote dodá „šťavu“ aj hudobný sprievod. Mená muzikantov, s koreňmi v Turci, sa dozviete až na „mieste činu“. Určite potešia.

UPOZORNENIE pre ctené publikum: občas v programe zaznejú aj expresívnejšie výrazy, nie celkom vhodné pre puritánske alebo maloleté ušká.

Whiskyho cestovateľské kino
18. máj o 19.00

Viac ako 2 roky strávené v Indii počas štrnástich ciest, magické Varanásí, sikhsky Amritsar, budhistická Dharamsala, špina a zhon obrovských veľkomiest ale aj krása Himalájí či pláží odľahlých Andamanských ostrovov, tajomný Ladakh alebo uzavreté himalájske kráľovstvo Sikkim…aj o tom bude reč na Whiskyho cestovateľskom kine venovanom asi najzaujímavejšej krajine sveta. Spevák kapely Slobodná Európa Whisky, sa po dlhých rokoch cestovania po odľahlých kútoch piatich kontinentov rozhodol vytiahnuť na svetlo sveta svoje mnohé zážitky a fotografie zo svojich výprav. Na svojich cestách Whisky navštívil 63 krajín, v ktorých sa zameriaval najmä na odľahlé oblasti s atraktívnymi prírodnými scenériami, zachovalými pôvodnými etnikami a kultúrami, bez turistického ruchu, ktoré často preskúmaval na motorke, na ktorej prešiel po cestách – necestách viac ako 20 000 km. Za všetky oblasti, ktoré navštívil môžeme len tak námatkovo spomenúť napríklad Indiu (ktorú navštívil 13 krát..), Nepál (kde niekoľkokrát, sám bez nosíčov, absolvoval pešie pochody cez Himaláje dlhé viac ako 500 km, cez sedlá vo výškach viac ako 55OO m.n.m.), Venezuelu, Laos, Kamerun, Indonéziu,Vietnam, Borneo, Peru, Sumatru, Austráliu,Čínu, Bolíviu, Filipíny, Afganistan, Kambodžu, Sulawesi, Chile, Maroko, Ladakh, Sikkim a mnohé ďalšie. Jeho dlhoročné skúsenosti filmového kameramana naznačujú profesionálnu úroveň fotografií… Whiskyho cestovateľské kino sa uskutoční v mnohých slovenských mestách formou posedení, na ktorých spevák osobne premietne fotografie a porozpráva zážitky z jednotlivých výprav. Priestor dostanú samozrejme aj otázky divákov.

Kvíz v Barmuseu
23. máj o 19.00

Bar museum predstavuje Kvíz v museu. Tento večer máte možnosť si pri vychutnávaní pivka s priateľmi otestovať svoje vedomosti. Pripravujeme pre Vás večer plný závažných a triviálnych otázok v štyroch kategóriách. Svoj 3-5 členný tím môžete do 23. mája prihlásiť pri bare. Za malé vstupné máte možnosť vyhrať zaujímavé a chutné ceny.
Nahlásiť sa môžete tu: rezervacie@barmuseum.eu

Vtáci prelietaví
30. máj o 19.00
Husle: Ľubo Šamo
Gitara: Tomáš Holič
Klávesy: Tóno Jaro ml.
Bicie: Matej Richtarčík
Kontrabas: Feďo Výrostko
Spev: František Výrostko, Marek Geišberg, Nadežda Vladařová, Dano Žulčák

Vtáci prelietaví je názov nového pesničkového projektu kapely ViacMenejTrio, ktorý má ambíciu osviežiť a ozvláštniť našu populárnu hudobnú scénu. Vznikol na základe textov Feďa Výrostka, ktorý je spolu s Ľubom Šamom a Tónom Jarom mladším zároveň spoluautorom hudby.

Foto: oficiálny plagát

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *