piatok - 24. mája, 2024
, Prehnaná závislosť na partnerovi? Vyvarujte sa jej

Prehnaná závislosť na partnerovi? Vyvarujte sa jej

Zdravé vzťahy sú nevyhnutnou súčasťou života. Ich charakterom je rešpektovanie osobných hraníc a vzájomné porozumenie. Dysfunkčné vzťahy môžu naopak často spôsobiť emocionálne ťažkosti pre jedného alebo oboch partnerov a nakoniec aj celú rodinu.

V spoločensky závislom vzťahu neexistujú žiadne jasné hranice medzi partnermi. Jeden partner sa môže starať o potreby druhého, no na úkor svojich vlastných potrieb. To vytvára jednostranný vzťah a môže viesť k nízkemu sebavedomiu a emocionálnemu alebo fyzickému zneužitiu. Samozrejme, že v únosnej miere sme pre svoju polovičku v peknom dámskom tričku ochotní urobiť (najmä vo fáze zamilovanosti) naozaj všetko, no aj druhý partner to musí svojim spôsobom oceniť a vrátiť.

Na svoj „obraz“

Preto, než sa vrhnete do nového vzťahu a začnete plánovať svadbu v Žiline, dôkladne svojho partnera spoznajte po všetkých stránkach.

„Vrana k vrane sadá a rovný rovného si hľadá.“ Aj toto je vám určite známe a možno ani o tom neviete a vyberáte si svojho partnera podľa svojej povahy. Je to nakoniec aj logické, že chceme mať po svojom boku niekoho, kto bude s nami zdieľať rovnaké názory na život, občas sa to však nepodarí.

Ako nájsť vhodného partnera

Ani samota nie je príjemná. Dokonca neprospieva ani nášmu zdraviu, čo potvrdili aj vedecké  štúdie, ktoré analyzovali účinky vzťahov na ľudí. Osamelosť je rizikovým faktorom úmrtnosti a viacerých chorôb.

, Prehnaná závislosť na partnerovi? Vyvarujte sa jej

Aby ste našli ideálneho partnera, s ktorým vytvoríte jeden harmonický vzťah, mali by ste investovať do svojho vzhľadu, použiť make-up, možno efektné bieliace pásiky či pekné šaty. V jeho prítomnosti by ste však nikdy nemali pociťovať nasledovné:

  • nedostatok sebaúcty
  • ospravedlňovanie sa za prirodzené správanie
  • časté konflikty
  • strach z partnera
  • chúlostivé správanie
  • obsedantné myšlienky o ľuďoch a vzťahoch
  • pocit neistoty vo vzťahu, v ktorom sa nachádzate
  • túžba všetko napraviť, aj keď to znamená zanedbávanie seba
  • obviňovanie sa za problémy iných ľudí

Človek vo vzájomne závislom a nezdravom vzťahu môže pociťovať aj hanbu, stráca alebo úplne preruší kontakt s rodinou a priateľmi a má pocit, že si s partnerom vystačí vo všetkom sám. V určitých chvíľach to tak byť môže a platiť by to malo u oboch partnerov. K svojmu životu ale potrebujete aj širšie okolie, na čo časom samozrejme každý určite príde.

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *