nedeľa - 14. júla, 2024
Alica Garrigue Masaryková, Prezentácia knihy Alice G. Masaryková: Dětství a mládí

Prezentácia knihy Alice G. Masaryková: Dětství a mládí

Kto bola Alica Garrigue Masaryková? Žena, vnímaná najmä ako dcéra prezidenta, bola sama výraznou verejnou činiteľkou, ktorá sa podieľala na množstve spoločenských, sociálnych a politických aktivít.

Jej osobnosť môžete bližšie spoznať prostredníctvom knihy Alice G. Masaryková: Dětství a mládí, ktorej prezentácia sa bude konať 15. novembra o 16.00 hod. v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku. Publikáciu predstavia editorky, historičky Dagmar Hájková a Helena Kokešová z Masarykovho ústavu a Archívu Akadémie vied Českej republiky. Ukážky zo spomienok „prvej dcéry“ bude čítať herečka Slovenského komorného divadla Martin Ľubomíra Krkošková a o hudobný sprievod sa postarajú Marián Kramár so Zuzanou Petríkovou.

Počas svojho života čelila Alica G. Masaryková náročným skúškam – väzeniu počas prvej svetovej vojny a exilu po rokoch 1939 a 1948. V ťažkých časoch sa v spomienkach vracala k detstvu v intelektuálne inšpiratívnom prostredí, ktoré kládlo dôraz na vzdelanie, zdravotný štýl a spoločenskú angažovanosť. Memoáre Dětství a mládí vznikli v 50. rokoch 20. storočia počas exilu v USA. Spomienky sa prevažne týkajú obdobia jej dospievania, študentských rokov a zbierania prvých skúseností v zahraničí. Opisuje v nich rodinnú výchovu, vzťahy medzi súrodencami a rodičmi, postavenie rodiny v spoločnosti aj spoločenské kauzy a kontroverzie.

Veľká časť Aliciných memoárov sa viaže k pobytom na Slovensku, po tom, ako si jej otec vybral turčiansku obec Bystrička za východiskový bod pre spoznávanie Slovenska a miesto letných pobytov rodiny. Spomienka na tu strávené šťastné chvíle i celoživotné priateľstvá sa stali základom jej rozhodnutia vybudovať v Bystričke prvé, skutočne rodinné sídlo pre Masarykovcov.

Aktuálne vydanie publikácie z roku 2022 je doplnené o poznámkový aparát, štúdie, spomienky pranetere Charlotty Pocheovej-Kotíkovej a doposiaľ nepublikovaný súbor fotografií.

Alica Garrigue Masaryková, Prezentácia knihy Alice G. Masaryková: Dětství a mládí

Zdroj: TS, SNM Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …