streda - 24. apríla, 2024
, Prezident Andrej Kiska navštívil Žilinu

Prezident Andrej Kiska navštívil Žilinu

Žilinu najviac ťaží obrovský dlh v budovaní infraštruktúry a dopravy a mesto si s ním samo neporadí. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska to povedal po stretnutí s primátorom Žiliny Petrom Fiabánem.

S primátorom Žiliny diskutovali o doprave

„Cez Žilinu len jedným smerom prejde viac ako 40.000 áut denne. Križujú ju z východu na západ, z juhu na sever a mesto býva z pohľadu dopravy absolútne zablokované. Nedotiahnutý tunel Višňové, obchvaty. Zlyhávame v týchto cestách a doplácajú na to mestá, obyvatelia a je to náročné. Ale je to zadanie, ktoré musíme riešiť veľmi poctivo manažérsky,“ zdôraznil Kiska.

So žilinským primátorom diskutoval aj o nedostatku nájomných bytov či obedoch zadarmo pre žiakov. „Je to téma, ktorá trápi každého zriaďovateľa základných škôl. Zatiaľ na to nie sú kapacity, hlavne z pohľadu ľudských. Nevedia nájsť kuchárky, obedy nie je kde variť. Lebo školské jedálne sú často vyťažené na 100 percent. No a dotkli sme sa pravdaže aj témy odpratávania snehu, ktoré musí zabezpečovať mesto,“ doplnil prezident SR.

Hovorili aj o pripravovanej dani z príjmu

„Hovorili sme tiež o pripravovanej novele dani z príjmu, kde je navrhované zníženie dane z príjmu fyzických osôb. Ale keďže mestá sú financované práve z podielových daní, tak výpadok pre samosprávy je obrovský. Pre Žilinu to môže znamenať odhadom osem miliónov eur,“ skonštatoval Fiabáne.

Prezident SR ocenil, že do tímu žilinského primátora prišli aj ľudia zo súkromného sektora. „Zarábajú podstatne menej, ako zarábali, ale sú profesionáli a chcú krajine pomôcť. A to je výzva pre všetkých, aby sa ľudia, ktorí chcú pomôcť tejto krajine, zapojili a vyskúšali aj pomoc týmto smerom,“ uzavrel Kiska.
Po návšteve žilinskej radnice diskutoval prezident SR v Mestskom divadle s osobnosťami Žilinského kraja.

Zdroj: TASR

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …