streda - 19. júna, 2024
Medzinárodný deň archeológie, Príďte osláviť Medzinárodný deň archeológie do Etnografického múzea

Príďte osláviť Medzinárodný deň archeológie do Etnografického múzea

Na všetkých milovníkov zaujímavých nálezov a histórie sa tešíme v sobotu 21. októbra 2023 od 10.30 do 17.00 hod. v Martine.

Medzinárodný deň archeológie pripadá na tretiu sobotu v mesiaci október, počas ktorej archeológovia pripravujú rôzne podujatia a aktivity pre širokú verejnosť. Zoznamujú ľudí s výskumnými metódami a prezentujú cenné objavy. Inak to nebude ani v našom múzeu, kde sme si pre vás pripravili bohatý program.

Históriu a hypotetickú podobu štyroch turčianskych kamenných hradov predstavia autori výstavy Hrady Turca – archeológ Mgr. Marek Both a historik Mgr. Milan Georgievski, PhD. Komentovaná prehliadka výstavy sa začne o 10.30 hod.

Súčasťou turčianskej histórie je aj príbeh Blatnického meča, ktorý bol nájdený v blízkosti hradu Blatnica. O tomto vzácnom objave a jeho ďalšom osude sa viac dozviete o 13.00 hod. od nášho archeológa a obdivovať budete môcť aj vystavenú repliku meča.

O 15.00 hod. vás historik zavedie do čias stredoveku a priblíži život v tomto období. Súčasťou podujatia bude i výstava stredovekej keramiky. Ukážky jej výroby predvedie skúsený hrnčiar.

Chýbať nebudú ani tvorivé dielne, v ktorých si nielen deti môžu vyskúšať prácu s hrnčiarskou hlinou, výrobu papierových hradov či iných modelov a vyskúšať si prácu archeológa v provizórnom archeologickom pieskovisku.

Medzinárodný deň archeológie, Príďte osláviť Medzinárodný deň archeológie do Etnografického múzea

Zdroj: TS, SNM v Martine

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …