utorok - 21. mája, 2024
, Problém s diviakmi dlhodobo sužuje Žilinu. Mestské zastupiteľstvo hľadá riešenie
Foto: Ilustračné

Problém s diviakmi dlhodobo sužuje Žilinu. Mestské zastupiteľstvo hľadá riešenie

Diviaky trápia Žilinu už viac ako sedem rokov. Hoci sa vykonalo niekoľko opatrení, divú zver sa nepodarilo úplne vyhnať do dostatočnej vzdialenosti od žilinských sídlisk a mestských častí.

Nepomohol ani plot

Diviaky sú premnožené a pre hľadanie potravy chodia do bezprostrednej blízkosti ľudských príbytkov. „Problémy s výskytom diviakov v našom meste sú dlhodobé. Nepomohlo ani vybudovanie plotu pozdĺž sídliska, anipachové odpudzovače, či odstraňovanie krovín. Dokonca sme v meste zorganizovali poľovnícke akcie zamerané na odstrel diviakov, no problém stále pretrváva,“ vysvetlil žilinský primátor Igor Choma a doplnil, že v poslednej dobe sa počet diviakov, ktorí navštevujú jednotlivé mestské časti rapídne zvýšil.

Ide predovšetkým o mestské časti Bánová, Trnové, Závodie, Hájik a Žilinská Lehota. Diviačia zver ničí majetok, úrodu obyvateľov, voľne sa prechádza po uliciach. Obyvatelia sa s prosbou o pomoc následne obracajú na vedenie mesta alebo mestských poslancov.

Polícia bude hliadkovať

Mesto Žilina nemá priame kompetencie túto situáciu riešiť, nemá totiž priamy dosah na poľovnícke združenia ani lesný úrad. „Jediné čo môžeme robiť, je spolupracovať s poľovníckym združením pri osvete, aby sme zabránili konaniu, ktoré láka diviakov za zdrojom potravy do obývaných lokalít mesta,“ doplnil Choma. Mestskí poslanci riešili tento závažný problém aj na svojom ostatnom zasadnutí. Vyzývajú Poľovnícke združenie Hubertus v Žiline, aby zabezpečilo účinné opatrenia na minimalizáciu škôd spôsobovaných premnoženou diviačou zverou a aby využilo zákonné zásahy a dostupné spôsoby na zníženie jej početnosti. Navyše sa obracajú so žiadosťou o povolenie mimoriadneho lovu diviačej zveri aj na Okresný úrad v Žiline.

Poslanci sa tiež zhodli na návrhu poslanca Bačinského a vytvorili pracovnú skupinu pri komisii životného prostredia. Tá bude realizovať konkrétne kroky, ktoré poslanec zreteľne zadefinoval. Komisia spracuje aj časový harmonogram týkajúci sa úpravy konkrétnych území s vyčísleným dopadom na finančný rozpočet mesta. „Tým, že miesta vyčistíme, nebude mať zver prirodzené prostredie pre svoj úkryt – toto je zásadná a najúčinnejšia vec, ktorú vie mesto spraviť v rámci svojich kompetencií,“ doplnil Choma. Ďalším krokom, ktoré samospráva v tejto veci vykoná, budú pravidelné obhliadky mestskej polície v problémových lokalitách, aby sa zabránilo vzniku skládok biologického odpadu. „Odstrel diviakov prichádza do úvahy až po vyčistení lokalít od náletových drevín, aj to mimo obývaných oblastí,“ uzavrel primátor.

Barbora Zigová, hovorkyňa mesta Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *