nedeľa - 3. marca, 2024
AMFO, Program 51. ročníka festivalu amatérskej fotografie – AMFO 2023

Program 51. ročníka festivalu amatérskej fotografie – AMFO 2023

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje v dňoch 27. – 29. októbra 2023, 51. ročník festivalu amatérskej fotografie – AMFO 2023.

AMFO je celoštátna postupová súťaž a výstava amatérskej fotografickej tvorby, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku. Uskutočňuje sa každoročne, keď v priebehu roka postupne prebiehajú regionálne a krajské kolá naprieč Slovenskom a súťaž na jeseň vrcholí celoštátnym kolom.

Súťaž a aktivity s ňou spojené vytvárajú priestor na vznik a prezentáciu tvorby. Zámerom je podporiť čo najširšiu skupinu tvorcov fotografie ale aj  osloviť mladú generáciu autorov. Do celoštátneho kola 51. ročníka AMFO 2023 postúpilo 232 autorov a autoriek s 565 fotografiami.

Odborná porota v zložení: predsedníčka: Mgr. art. Lenka Lindák Lukačovičová, ArtD a členovia: doc. Mgr. art. Jana Hojstričová, ArtD., Mgr. art. Šimon Parec, MgA. Peter Fabo, MgA. Dávid Doroš navrhla vystaviť 209 diel od 109 autorov a udeliť 29 cien a 23 čestných uznaní.

Víťaza/Víťazku hlavnej ceny a mená ocenených autorov/autoriek budú oznámené na slávnostnom vyhodnotení a vernisáži výstavy AMFO 2023 v piatok 27. 10. 2023 v Slovenskej národnej knižnici v Martine.

Program AMFO

„Celoštátna výstava AMFO 2023“ vybraných a ocenených autorov/autoriek 51. ročníka AMFO bude prístupná pre širokú verejnosť od 27. 10 do 31. 01. 2024 v priestoroch Slovenskej národnej knižnice v Martine. Bližšie informácie o programe nájdete na webe Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine.

AMFO, Program 51. ročníka festivalu amatérskej fotografie – AMFO 2023

História AMFO

Počiatky výstavy a súťaže amatérskej fotografie na Slovensku sa datujú od roku 1952, avšak jej história v súvislosti s mestom Martin a názov AMFO sa viaže k roku 1965 a iniciatíve martinských fotografov z Fotoklubu DK ROH ZŤS (dnes Fotoklub Karola Plicku) priniesť celoštátnu (československú) súťaž amatérskej fotografie spolu s výstavou do Martina (do priestorov DK ROH – dnešný DK Strojár). Súťaž niesla rovnaký názov AMFO, no nesúťažili v nej jednotlivci, ale posudzovali sa celé kolekcie fotografií z krajov Československa. Slovenské AMFO sa s československým AMFO obrok striedalo a vytváralo tak tvorivé podhubie pre fotografické komunity. Vizuál oboch súťaží AMFO bol tvorený grafickým dizajnérom Robertom Brožom, ktorý pôsobil v Martine, kde pracoval pre vydavateľstvo Osveta. Súčasťou AMFO bola v rokoch 1973-2005 aj prehliadka diapozitívov pod názvom DIAFOTO, ktorá v svojich počiatkoch prebiehala v priestoroch kina Strojár.

Projekt AMFO 2023 je realizovaný s finančnou podporou Národného osvetového centra a Žilinského samosprávneho kraja , v spolupráci so Slovenskou národnou knižnicou v Martine, Turčianskou knižnicou v Martine, Slovenským národným múzeom v Martine, Slovenským komorným divadlom v Martine a Mestom Martin.Záštitu nad podujatím prevzala Erika Jurinová – predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja.

Hlavným partnerom, vyhlasovateľom a odborným garantom AMFO je Národné osvetové centrum v Bratislave.

Zdroj: TKS, Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Martin, V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V šiestom a zároveň poslednom kole nadstavbovej časti 2. hokejove ligy sa na ľade v …