piatok - 19. apríla, 2024
Môj sen, Projekt Môj sen inšpiroval deti z Bambusiek vyjadriť sa štetcom na plátno

Projekt Môj sen inšpiroval deti z Bambusiek vyjadriť sa štetcom na plátno

Napriek tomu, že sa narodili do vylúčenej rómskej komunity, deti z lokality Bambusky – Martin majú svoje sny, túžby a potrebu vyjadriť sa, rovnako ako aj ich rovesníci z majority. Projekt Môj sen si kladie za úlohu rozvíjať ich umelecký talent a zároveň im prinášať do života nové podnety, ktoré by viedli k zlepšeniu ich situácie. Za myšlienkou projektu sa spoločne združili organizácie ako ROMA CENTRUM, Národná rozvojová agentúra, 4U Slovensko, Akadémia vzdelávania a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Môj sen v komunitnom centre na Bambuskách

V úvodnej fáze projektu dňa 16. marca 2024 prebehla v Komunitnom centre Bambusky akcia, kedy deti za účasti a mentorovania dobrovoľníkov maľovali obrazy na tému „Môj sen“.  Akcia sa tešila veľkému záujmu detí, ktoré počas dňa vytvorili niekoľko desiatok malieb. Dobrovoľníci vybrali  spomedzi nich tie najzaujímavejšie a deťom prisľúbili, že už v sobotu 20. marca budú ich diela vystavené v bratislavskej galérií Turuk & Art Collective na výstave „S nádejou 7“.

Avšak, to čo mladých umelcov najviac potešilo bola informácia, že sú pozvaní na vernisáž výstavy, počas ktorej budú môcť sami uviesť svoje výtvory.

Pozvanie na raňajky so splnomocnencom

Správa o tom, že deti z Bambusiek budú vystavovať svoje diela v bratislavskej galérií sa dostala aj do uší splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity, Alexandra Daška. Ten sa rozhodol mladých rómskych umelcov pozvať na raňajky k sebe na úrad. Deti toto pozvanie samozrejme prijali a mohli tak nazrieť do zákulisia, ako to na takom úrade splnomocnenca chodí.

Po výdatných raňajkách si splnomocnenec pre deti pripravil malý výlet do záhrad Bratislavského hradu a exkurziu do Národnej rady Slovenskej republiky. Deti si tak spestrili výlet v Bratislave o niekoľko nezabudnuteľných zážitkov.

Deti z Bambusiek a ich prvá vernisáž

Vernisáž výstavy „S nádejou 7“ v galérií Turuk & Art Collective bola pre mladých rómskych výtvarníkov ich vôbec prvou v živote. Pre deti bola táto skúsenosť mimoriadne cenná, nakoľko sa ich obrazy ocitli na jednej výstave bok po boku s dielami rómskych umelcov – Milana Berkyho a Miloša Ráca.

Môj sen, Projekt Môj sen inšpiroval deti z Bambusiek vyjadriť sa štetcom na plátno
Milan Berky a jeho portréty vytvorené uhlíkovou ceruzkou Foto: ARRAproduction

Podujatie malo aj svoju hudobnú vsuvku, kedy svoje umenie predviedol virtuózny klavirista Miloš Biháry. Účastníkom vernisáže sa dostalo aj tradičnej temperamentnej rómskej hudby v podaní kapely Junior Boys, ktorú tvoria práve mladý rómsky chlapci z Bambusiek.

Vernisáž svojim príhovorom otvoril splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Alexander Daško, ktorý zároveň všetkých pozval na dobročinnú aukciu, ktorá sa uskutoční 17. apríla v galérií Turuk & Art Collective. Výťažok z aukcie bude použitý na ďalší umelecký rozvoj a aktivity talentovaných detí z vylúčenej komunity Bambusky.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …