streda - 28. februára, 2024
, Prvá etapa rekonštrukcie verejného osvetlenia bola slávnostne spustená

Prvá etapa rekonštrukcie verejného osvetlenia bola slávnostne spustená

V utorok 19. decembra bola slávnostne spustená časť prvej etapy rekonštrukcie verejného osvetlenia na sídlisku Vlčince III. Verejné osvetlenie na území mesta Žilina prechádza po rokoch kompletnou rekonštrukciou. Modernizácia prinesie väčšiu bezpečnosť, zníženie energetickej náročnosti a väčší komfort.

Výmena verejného osvetlenia prispeje k lepšej viditeľnosti, rozšíri sa pokrytie osvetlených plôch a estetický pohľad na stĺpy bude pripomínať modernú dobu. Celkovo bolo vymenených 409 svietidiel a stožiarov a vybudovaných 19 km nových káblových rozvodov. Vďaka LED svetlám sa zníži energetická náročnosť, predpokladaná úspora elektrickej energie bude minimálne 60 %, čo prispeje k lepšiemu hospodáreniu mesta. Celková investícia rozdelená do dvoch etáp predstavuje necelých 7,3 mil. eur.

Prvá etapa pozostávala z troch častí, a to Vlčince III, Vlčince IV a Malá Praha. Náklady na modernizáciu a rekonštrukciu osvetlenia v týchto častiach sú vyčíslené na približne 1,9 milióna eur s DPH. Včera bolo za účasti primátora Igora Chomu, prednostu Igora Lišku a Jána Garbiera zo spoločnosti Siemens slávnostne spustené do prevádzky osvetlenie prvej časti prvej etapy tejto rekonštrukcie na Vlčincoch III.

, Prvá etapa rekonštrukcie verejného osvetlenia bola slávnostne spustená

Druhá etapa modernizácie a rekonštrukcie verejného osvetlenia je naplánovaná v častiach Hliny, Bôrik, Staré mesto, Solinky, Hájik, hlavné cesty a iné. Náklady sú vo výške 5,4 mil. eur s DPH v súčasnosti sú dokončené výkopové práce a predpokladané ukončenie prác je koniec roka 2018. Rekonštruovať sa bude celé osvetlenie, od vedení až po svietidlá, vrátane stožiarov a elektrovýzbroje stožiarov.

„Som veľmi rád, že po viac ako roku intenzívnej práce môžeme dať Žilinčanom do užívania nové moderné verejné osvetlenie, ktoré prispeje k zvýšenej bezpečnosti a komfortu. V novej sústave bude možné riadiť dobu prevádzky aj intenzitu osvetlenia vo vybratej dobe a údržba LED svietidiel sa bude realizovať podľa plánu údržby. Táto rekonštrukcie ovplyvní šetrenie energiou ako i šetrenie finančných prostriedkov mesta Žilina,“ dodal Igor Choma.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *