štvrtok - 18. apríla, 2024
, Prvá martinská vysoká škola vznikla v roku 1957

Prvá martinská vysoká škola vznikla v roku 1957

V sobotu 21. júna 2014 sa v priestoroch Turčianskej galérie uskutočnil krst knihy Pedagogický inštitút – prvá vysoká škola v Martine. Spomienkovú publikáciu o prvej vysokej škole v Martine pokrstili zvláštnym spôsobom. Okrem pokropenia sektom ju totiž obsypali písmenkami abecedy.

Prvá martinská vysoká škola na Hostihore, ktorá vznikla v roku 1957 bola zároveň prvým pedagogickým inštitútom vo vtedajšom Československu. Knihu spomienok pri príležitosti 55. výročia promócie prvých učiteľov napísal posledný zo žijúcich zakladateľov doc. RNDr. Martin Klein, CSc. s pomocou jeho žiaka PaeDr. Ivana Piliša.

Z 57  absolventov ročníka sa po vyše polstoročí zišli 24

Cieľom inštitútu bolo vysokoškolské vzdelávanie budúcich učiteľov na prvom stupni základných škôl. „Pedagogický inštitút bol súčasťou martinských dejín a táto kniha je o ňom a o tých, čo jeho históriu tvorili,“  napísal v úvode knihy Vojtech Niksch. „Asi pred rokom a pol ma oslovil docent Klein,  aby sme spoločne zozbierali materiál na túto publikáciu. V knihe sú spomienky na prvé roky od založenia školy, na nás prvých študentov, ako aj na naše študentské športové i kultúrne aktivity v meste Martin. V prvom ročníku nás bolo 57 –  čiže dve triedy. Dnes sa nás pri tejto príležitosti zišlo 24, ktorí budeme spoločne oslavovať nielen vydanie knižky ale aj 55 rokov od našej promócie,“ povedal spoluautor knihy PaeDr. Ivan Piliš.

Na slávnosti bol prítomný i viceprimátor mesta Martin Alexander Lilge a samozrejme aj autor a rovnako posledný žijúci zakladateľ školy doc. RNDr. Martin Klein, CSc., ktorý má i napriek svojmu krásnemu veku spomienky na začiatky prvej vysokej školy v Martine v čerstvej pamäti.

autor: Mesto Martin, foto: ilistračné – aktuality.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *