Podľa dátumu narodenia by sa dal Janko Francisci – Rimavský, známy fešák medzi štúrovcami, nazvať večným dieťaťom. Narodil sa totiž 1. júna, keď naše deti slávia svoj deň. Slovenská národná knižnica prináša pohľad na prvé časopisy venované deťom, ktoré môžete nájsť na dikda.sk alebo dikda.snk.sk
Ozaj, pamätáte si ešte, ako sme na tabule písali veľkým: „Dnes je sviatok náš, neskúšajte nás! Päťky, štvorky nedávajte, len jednotky samé dajte!“? V tento deň je totiž dobrým zvykom, že sa v školách neskúša. Nielen slovenských, či českých. Prvý jún sa slávi v ďalších 21 krajinách celého sveta. Zvyšné krajiny ho buď neslávia, alebo si za deň detí zvolili iný dátum. Napríklad Japonci tak robia 5. mája, Mexičania 30. apríla a vo Venezuele oslavujú tretiu júlovú nedeľu.
Robme deťom radosť
Korene Medzinárodného dňa detí siahajú do roku 1925, kedy sa v Ženeve na Svetovej konferencii pre blaho detí venovali celkovej chudobe detí, ich zdraviu, prácou a vzdelaním. Viaceré vlády sveta to dojalo a rozhodli sa, že v jeden deň v roku by mali všetci dospelí robiť deťom v živote len radosť a venovať sa výlučne ich problémom. A tak vznikol Medzinárodný deň detí.
Písal aj pre dietky
A tak sa zrodili aj časopisy venované deťom. Práve Janko Francisci okrem svojej tvorby prišiel s nápadom vydávať od roku 1871 v Martine detský časopis Zornička. Pre deti zozbieral slovenské ľudové rozprávky a ako prvý ich aj začal vydávať. Detskému čitateľovi ponúkol aj knihu rozprávkových poviedok Poviedky pre slovenské dietky (1871).
Detské časopisy
Postupne sa na deti začali sústreďovať viacerí vydavatelia a spisovatelia. Po Zorničke prišla Včelka, Slniečko, Priateľ dietok a po nich ďalšie a ďalšie. Dnešní 40-tnici si isto pamätajú Včielku s úžasnými kresbami Boženy Plocháňovej, Zenit pionierov či Elektrón, ABC a, samozrejme, nezabudnuteľný Kamarát.
Autor: Katarína Mažáriová/hovorkyňa SNK
Foto: ilustračné