piatok - 19. augusta, 2022
, Rastie hríb satan v Žilinskom regióne?  

Rastie hríb satan v Žilinskom regióne?  

Toto bola najčastejšia otázka, ktorú vyslovovali návštevníci Žilinských dní zdravia v Poradni o hubách, ktorá už viac ako dvadsať rokov pracuje pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline. „Nie, nerastie. Túto otázku som už veľakrát konzultoval s mnohými mykológmi. Ich jednoznačná odpoveď bola „Nie“, hovorí skúsený hubár Peter Meliš z Trnového.

Napriek súčasnému nepriaznivému počasiu pre huby, aj tak sa našim hubárskym poradcom Ing. Miroslavovi Štípalovi a Petrovi Melišovi, podarilo nazbierať viac ako 50 rôznych druhov húb či už jedlých, nejedlých alebo aj jedovatých. Medzi tie jedovaté patrí aj naša najznámejšia huba, muchotrávka zelená. „Veľmi dôležitý je osobný kontakt s hubami, je väčším prínosom, ako štúdium  literatúry a internetu. Nezbierajme huby, ktoré nepoznáme“, dodáva Peter Meliš. Tí, ktorí sa predsa rozhodnú zbierať aj to, čo nepoznajú, môžu navštíviť Poradňu o hubách pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline, ktorá počas hubárskej sezóny poskytuje svoj poradenský servis každý pondelok.

Záujem o hubárčinu bol veľký, svedčí o tom aj fakt, že návštevníci Žilinských dní zdravia nedali našim poradcom počas celého dňa poriadne vydýchnuť. Poradňa o hubách na Žilinských dňoch zdravia teda splnila svoj účel a laická verejnosť bola spokojná, že sa opäť dozvedela niečo nové o hubách rastúcich v našom regióne.

Autor: Anna Lušňáková/manažérka kultúry KrKS v Žiline
Foto: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Kreatívne nápady, ako využiť prázdne miesto na stene

Kreatívne nápady, ako využiť prázdne miesto na stene

Často sa stáva, že na výzdobu a dekorovanie exkluzívneho interiéru využijeme veľa energie, dobrých nápadov …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *