štvrtok - 25. júla, 2024
, Rekonštrukcia martinskej železničnej stanice dostala zelenú!

Rekonštrukcia martinskej železničnej stanice dostala zelenú!

Železnice Slovenskej republiky zverejnili 28. marca svoj investičný plán na najbližšie dva roky. Po dlhom období úsilia a rokovania sa aj martinská železničná stanica dočká rekonštrukcie.

Stav martinskej železničnej stanice bol predmetom diskusií už niekoľko rokov. Aj keď je význam mesta Martin na Slovensku nespochybniteľný, stanica sa nenachádza na hlavnom ťahu Bratislava – Košice, a preto mohli Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pristúpiť k jej rekonštrukcii až neskôr. Roky čakania a rokovaní vedenia mesta so všetkými kompetentnými útvarmi sa vyplatili a martinská železničná stanica je už oficiálne zaradená do Investičného plánu ŽSR na roky 2017 až 2019.

„Mesto Martin je hlavným mestom slovenskej kultúry, a preto si jednoducho zaslúži reprezentatívnu železničnú stanicu, aj keď neleží na hlavnom železničnom ťahu. Som rád, že vedenie Železníc Slovenskej republiky pochopilo moje argumenty a zaradilo našu stanicu do investičného plánu. Verím, že práce na rekonštrukcii začnú čo najskôr a Martinčania sa už nebudú za stanicu hanbiť,“ povedal primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar.

Zaradenie do investičného plánu je pre mesto potvrdením prísľubu generálneho riaditeľa ŽSR z minulej jari. Následne bolo vypracované investičné zadanie,  momentálne sa realizuje výberové konanie na výber zhotoviteľa projektovej dokumentácie a následne bude prebiehať výberové konanie na zhotoviteľa stavby. Po ukončení týchto konaní rekonštrukcii už nič nebude brániť.

Plánovaná rekonštrukcia ráta s komplexnou rekonštrukciou budovy, opravou elektroinštalácie, rekonštrukciou vonkajšieho osvetlenia a takisto zavedením informačného systému HAVIS, ktorý bude poskytovať aktuálne informácie o vlakovej doprave. Samozrejme, súčasťou projektu sú aj opravy nástupíšť a jednotlivých priechodov, vybudovanie stojiska na bicykle a osadenie nových smetných košov. ŽSR na celkovú obnovu martinskej stanice vyčlenili 770 000 eur.

Zdroj: Zuzana Kalmanová, hovorkyňa mesta Martin

Foto: Mesto Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *