streda - 19. júna, 2024
, Rekonštrukcia Rosenfeldovho paláca v Žiline pokračuje podľa plánu

Rekonštrukcia Rosenfeldovho paláca v Žiline pokračuje podľa plánu

V súčasnosti sa vykonáva rekonštrukcia najvýznamnejšej secesnej budovy v Žiline – Rosenfeldovho paláca, ktorý sa nachádza na Ulici Jozefa Miloslava Hurbana. Ako pokračujú rekonštrukčné práce na pamiatke, sa dnes osobne presvedčil prvý zástupca primátora mesta Žilina Patrik Groma.                                                                                           

Mesto dlhodobo plánovalo rekonštrukciu tejto pamiatky, no hlavnou prekážkou bol nedostatok finančných prostriedkov. Vedeniu mesta sa podarilo na rekonštrukciu získať prostriedky z fondov Európskej únie, a to vo výške viac ako 3 milióny eur. Rekonštrukcia paláca je riešená prostredníctvom projektov z dvoch rôznych zdrojov – „Regionálny operačný program“ a „Nórske fondy“:

  • 1. projekt – Regionálny operačný program – celkové schválené výdavky 2 489 770,50 eur,
  • 2. projekt – Nórske fondy – celkové schválené výdavky 695 204 eur.

Predpokladaný termín ukončenia rekonštrukčných prác je naplánovaný na apríl 2016. Prekročiť brány Rosenfeldovho paláca tak môžu návštevníci už v priebehu budúceho roka.

Rekonštrukčné práce na paláci sa začali od júna a úspešne pokračujú podľa plánu. Osobne sa o tom presvedčil prvý zástupca primátora mesta Žilina Patrik Groma: „Teší ma, že sa primátorovi Igorovi Chomovi podarilo zrealizovať dlho plánovanú rekonštrukciu tejto jedinečnej secesnej pamiatky. Rosenfeldovmu palácu tak môžeme opäť prinavrátiť stratený lesk. S priebehom prác som spokojný a budem dozerať na ich ďalší priebeh.“

Rosenfeldov palác je významnou architektonickou pamiatkou v Žiline, ktorá bola postavená v roku 1907 ako zmenšená napodobenina viedenského zámku Belveder. V roku 2009 bol palác vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V minulosti tu sídlila Žilinská obchodná banka, neskôr slúžil ako Pioniersky dom, potom Okresný dom pionierov a mládeže a naposledy ho využívalo Centrum voľného času Spektrum. Rosenfeldov palác je od roku 2011 pre verejnosť uzavretý, a to pre nevyhovujúci technický stav budovy.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *