nedeľa - 14. júla, 2024
, Rozhodujúce slovo má vždy kvalitná laminátová podlaha
foto: Shutterstock

Rozhodujúce slovo má vždy kvalitná laminátová podlaha

Vytvoriť si zo svojho domu vysnívané kráľovstvo dnes nie je vôbec náročné, pretože dostupnosť mnohých moderných materiálov je obrovská. Zladiť a správne nakombinovať konkrétne doplnky a použité veci už potom nie je až tak veľký problém. Ešte jednoduchšie to celé však bude, ak si vyberiete dobrý základ, od ktorého sa začne odvíjať ostatné zariaďovanie interiéru. Podlaha, ktorá dodá priestoru ten správny punc elegancie a jednoty. Podlaha, ktorá s vami vydrží a odolá všetkým neželaným nátlakom.

Laminát – jedna z najobľúbenejších podláh, s ktorou môžete dať priestoru krásny a elegantný vzhľad bez ďalších dodatočných nákladov. Takáto voľba je kombináciou rozumnej ceny a vysokej kvality. Patrí k hviezdam na trhu a dominuje takmer v každej jednej domácnosti.

Laminát má však okrem nízkych nákladov množstvo ďalších výhod. Laminátová podlaha je moderný ekologický materiál, ktorý vám bude slúžiť dlhú dobu, odoláva vlhkosti, priamym slnečným lúčom a nevyžaduje si žiadnu špeciálnu údržbu. Ak si ju budete vyberať a objednávať cez internet, kupujte laminátové podlahy skladom. Skráti sa vám čakacia doba a splnenie sna o krásnom novom bývaní bude o niečo bližšie.

Imitácie prírodných materiálov

Výhodou laminátových podláh je aj to, že sa dajú spracovať do dokonalej podoby, ktorá imituje krásu prírodného dreva, kameňa alebo klasickej dlažby z travertínu. Jednoducho si k nej kúpite nové plastové okno a to najdôležitejšie máte už za sebou.

Zároveň je táto podlaha šetrná k životnému prostrediu, bezpečná pre ľudí a zvieratá, nemá nepríjemný „chemický“ zápach a nevypúšťa do okolia škodlivé látky. Aj tu si ale môžete vybrať z niekoľkých dostupných modelov, z ktorých každý má svoju triedu akosti.

Aká trieda laminátu je vhodnejšia?

Záleží na tom, kde a ako budete laminátovú podlahu používať. V miestnostiach, kde sú ľudia neustále, je lepšie umiestniť laminátovú podlahu vyššej triedy. Záťažové triedy pre podlahoviny sú pevne stanovené európskou normou EN13329 a rozdeľujú sa na podlahy na privátne a komerčné účely.

Obytné priestory sa vybavujú podlahami so záťažovou triedou od 21 do 34 a priemyselné od 41 do 43.

Pri správnej starostlivosti a použití správnej škárovacej hmoty môže ale normálna trieda v bežnom byte vydržať až 12 rokov, trieda 32 – až 15, 33 – až 20, a najsilnejšia laminátová trieda 34 si nevyžaduje výmenu po dobu 25 rokov. Ak si chcete vybrať správny laminát, musíte vziať do úvahy aj faktory jeho hrúbky. Môže to byť 5, 8, 10 alebo 12 milimetrov.

Čím silnejší je laminát, tým lepšie. Silnejší laminát je uprednostňovaný v miestnostiach, kde kvalita základného povlaku zostáva veľmi žiaduca. Okrem toho je dôležité mať na pamäti, že v prítomnosti teplých podláh, sa laminát s menšou hrúbkou okamžite zahrieva: to znamená, že nie je potrebné čakať a zvyšovať tepelný výkon, čo sú vlastnosti, ktoré oceníte aj pri podlahovom vykurovaní. V každom prípade bude život s  novou a správne zvolenou laminátovou podlahou oveľa jednoduchší.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …