Možno ste o nej ešte nepočuli, no v mnohých krajinách sa na liečbu širokej škály chorôb už stovky rokov používa Chaga. Táto huba posilňuje imunitný systém, pôsobí protizápalovo a je dokonca sľubnou prevenciou v boji proti zdrojom, ktoré spôsobili súčasnú pandémiu.
Poďme sa spoločne na jej pozitívne účinky na naše telo a jeho zdravie pozrieť trocha bližšie.
Sila z chladného severu
Čaga je čiernohnedá huba, ktorá rastie na rôznych druhoch stromov, ako je jelša, buk alebo javor, ale vyskytuje sa najmä na brezách.
Huba pochádza z chladného podnebia v Severnej Amerike a Ázii, ale aj v severnej a východnej Európe. Preto je známa aj ako „Perla severu“. U nás sa jej prirodzený výskyt vo veľkom množstve zatiaľ nepotvrdil, preto sa mnohí ľudia pre jej vynikajúce účinky spoliehajú na kvalitný sibírskej čagy extrakt z dovozu. A má to svoje dôvody.
Po stáročia osvedčená pomoc
Dlhodobých bolestí panvového dna vás zbaví dobrý urológ. Na mnohé podobné problémy sa však už od staroveku v ľudovom liečiteľstve používala Chaga. Už Hippokrates, otec medicíny, používal nálev z tejto huby na umývanie rán.
Na Sibíri sa huba používa od 12. storočia proti parazitom, tuberkulóze, zápalom a pre svoje pozitívne účinky aj pri žalúdočno- črevných problémoch. Huba sa odporúčala aj pri ochoreniach srdca a pečene, cukrovke a rakovine.
Huba sa najčastejšie používala vo forme nálevov, inhalácií, vodných extraktov alebo antiseptických mydiel. V polovici 20. storočia sa na Sibíri dokonca používali nálevy z čagy ako náhrada čaju. Výťažky z čagy sa pre jej rozsiahle pozitívne účinky používali aj v Ázii, Rusku a pobaltských krajinách.
Dnes sa o pozitívnych účinkoch tejto osvedčenej a bezpečnej pomoci môžete presvedčiť z niekoľkých šálok lahodného Čaga čaju aj vy.
Aktívne zložky Čagy
Čaga obsahuje viac ako 200 aktívnych biologických látok. Rozsiahle pozitívne účinky Chagy spomenuté vyššie sú spôsobené najmä štyrmi hlavnými zložkami. Patria sem polysacharidy, polyfenoly, triterpény a melanín.
Najväčšiu škálu účinkov majú polysacharidy, ktoré sú z tohto dôvodu najviac skúmané. Okrem iného zohrávajú významnú úlohu v protirakovinových, antihyperglykemických, antioxidačných a protizápalových vlastnostiach čagy.
Melanín je zodpovedný za čiernu farbu huby. Rovnako ako polyfenoly a triterpény obsiahnuté v Čage, má antioxidačný účinok, a preto môže pôsobiť proti zápalovým procesom a starnutiu .
Ďalšou látkou, ktorá sa vyskytuje špecificky v Čage, je betulín, prekurzor kyseliny betulínovej. Betulín je pomenovaný podľa brezy (Betula), v ktorej bielom korku sa látka vyskytuje vo veľkom množstve. Čaga počas svojho života absorbuje látku, a preto sa nachádza iba v hubách, ktoré sú schopné rásť na breze už niekoľko rokov. Verí sa, že betulín hrá významnú úlohu v protirakovinových účinkoch Chagy.
Inotodiol je tiež látka, ktorá sa vyskytuje špecificky v Čage a má protizápalové a histamín inhibujúce účinky.
Čaga vďaka týmto zložkám zvyšuje sekréciu cytokínov, ktoré pôsobia ako poslovia v imunitnom systéme. Slúžia na komunikáciu medzi rôznymi imunitnými bunkami, ktoré tak koordinujú svoj spoločný boj proti patogénom.
Okrem toho má huba Chaga inhibičný účinok na histamín, ktorý môže tiež pomôcť zlepšiť alergie. Pomáha pri kožných problémoch, alergiách, cukrovke, zápaloch a poruchách tráviaceho traktu.