utorok - 16. apríla, 2024
, Skanzen opäť ožije dožinkovými slávnosťami

Skanzen opäť ožije dožinkovými slávnosťami

Tradície otcov a materí zdedené na synov a na dcéry. Zložme spolu mozaiku tradícií z črepín minulosti a súčasnosti.

Drotárska tvorivá dielňa, streetart, tanečný workshop, módna prehliadka aj koncert Javorových huslí – to je prvý ročník festivalu Črepiny času. Uskutoční sa v sobotu 21. augusta 2021 pri Slovenskom národnom múzeu v Martine na Malej hore.

Sobota pred múzeom bude patriť tvorivej dielni pre deti s drotárom Ladislavom Fapšom a jeho Drôteným čarom. Drotárskemu remeslu priučí návštevníkov od 10.00 do 14.00 hod. a jeho výrobky si budete môcť pozrieť aj na výstave Majstri drôtu v Etnografickom múzeu, ktorého návštevu môžete absolvovať za zvýhodnené vstupné.

V priebehu programu budete mať možnosť sledovať graffiti exhibíciu Ty, ty, ty, grafitti martinského street art umelca Janka pri tvorbe fúzie street art umenia s tradičnými ľudovými prvkami. Proces vzniku graffiti môžete sledovať od 10.00 do 15.30 hod.

Počas podujatia si budete môcť vypočuť komentované prehliadky muzeálnej záhrady s odborníkom, ktorý Vás zoznámi s históriou a rastlinnými skvostami tretej najstaršej, dnes už bývalej, botanickej záhrady na Slovensku. Záhady záhrady budete môcť objavovať o 11.00, 12.30 a 14.00 hod.

„Tancuj brácho, vykrúcaj!“ je názov tanečného workshopu, ktorý sa začne o 14.30 hod. Jeho lektor Adam Kmeť návštevníkov rád zaučí  v tanci a rovnako poprepletá súčasné tanečné pohyby s tými tradičnými, ľudovými.

Na prehliadkové Mólo starých materí pozýva o 15.45 hod. folklórny súbor Lysec. Počas módnej prehliadky bude prezentovať modrotlač, ktorá sa používala na výrobu rôznych tradičných odevných súčastí. V minulosti ste ju mohli nájsť na zásterách, sukniach, kabátikoch i šatkách a jej obľuba sa nevyhla ani súčasným odevným návrhom. Na schodoch pred múzeom tak budete môcť vidieť trendy, ktoré sa nosili od polovice 19. storočia až po súčasnosť.

Vyvrcholením programu bude koncert ľudovej hudby Javorové husle o 17.00 hod.

Festival Črepiny času prepája tradičné so súčasným a pripravuje ho Kultúrne centrum Museum v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine. Projekt finančne podporilo mesto Martin.

Podujatie bude prebiehať v zmysle protiepidemiologických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR. Prosíme Vás o trpezlivosť a pochopenie pri dodržiavaní opatrení (rúško počas celého pobytu v interiéri aj exteriéri, dezinfekcia rúk, odstupy a maximálneho počtu návštevníkov, ktorý je obmedzený). Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

 

 

Zdroj: SNM v Martine

, Skanzen opäť ožije dožinkovými slávnosťami

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …