pondelok - 20. mája, 2024
, Slanický ostrov umenia je otvorený pre verejnosť
Foto: F. Rišiaň

Slanický ostrov umenia je otvorený pre verejnosť

Oravská galéria Vám ponúka vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade spojenú s prehliadkou expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia. Loď  s kapacitou 90  miest bola vyrobená pre Oravskú galériu a zakúpená v roku 2005 z prostriedkov zriaďovateľa OG – Žilinského samosprávneho kraja.Atraktívna plavba a jedinečné expozície zaradili Slanický ostrov umenia medzi najnavštevovanejšie kultúrne miesta Oravy.

Z piatich osád, ktoré navždy zmizli pod vodou priehrady v roku 1953 sa ako ostrov zachovalo iba návršie s kostolom a kalváriou, ktoré kedysi tvorilo dominantu obce Slanica. O niekoľko rokov vznikla myšlienka vytvoriť na tomto jedinečnom miestestále expozície Oravskej galérie, ktoré boli otvorené v rokoch 1971 – 1973. V interiéri barokovo-klasicistického kostola je nainštalovaná expozícia tradičnej ľudovej plastiky a maľby a v exteriéri ostrova vzniklo lapidárium oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia. V bývalej hrobke sa nachádza expozíciahistórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady.

Ostrov umenia, pokoja, meditácie. Tieto prívlastky patria miestu, ktoré od roku 1971 uprostred Oravskej priehrady každoročne víta návštevníkov domácich, ale aj z iných kútov sveta. Expozíciami, ktoré prezentujú vzácne kultúrne dedičstvo v podobe tradičného ľudového umenia doposiaľ prešlo už viac ako 1 854 700  návštevníkov.

Aj tento rok ostrov opäť ožíva, počas sezóny od 5. mája do 30. septembra, loď denne premáva z prístavu č. 2 v Slanickej Osade, aby zvedavých turistov spoľahlivo dopravila na miesto, ktoré nemá v strednej Európe obdobu. Okrem samotnej prehliadky expozícií poskytujeme vyhliadkovú plavbu po priehradnom jazere s pôsobivou panorámou okolitých hôr, ktorým dominuje Babia Hora a oravská časť Západných Tatier – Roháčov.

Aj v roku 2021 pripravujú spoločne občianske združenie  Kult.1629, ŽSK a Oravská galéria druhý ročník podujatia Slanický ostrov divadla, na ktoré včas  upriamime Vašu pozornosť.

Zdroj: Oravská galéria

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …