štvrtok - 18. apríla, 2024
, Slávnostné ukončenie DIKDA

Slávnostné ukončenie DIKDA

V stredu 30. septembra ukončila Slovenská národná knižnica (SNK) národný projekt Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKDA), najväčší projekt digitalizácie písomného kultúrneho dedičstva na Slovensku. Svojim rozsahom a komplexnosťou je jedinečný v kontexte Európy aj sveta. Slávnostné ukončenie tohto projektu sa konalo v piatok 16. októbra v Konzervačnom a digitalizačnom centre SNK.

Spolu s národnou knižnicou prišli ukončenie projektu osláviť aj predstavitelia Riadiaceho orgánu OPIS, Sprostredkovateľského orgánu rezortu kultúry, Ministerstva kultúry SR, slovenských pamäťových a fondových inštitúcií, žilinského samosprávneho kraja a turčianskych miest, zástupcovia Europeany ako európskej digitálnej knižnice z holandského Haagu, ako aj minister kultúry Marek Maďarič.

Od roku 2013 sa digitalizovalo v dvojzmennej prevádzke, v roku 2015 čiastočne aj v troch zmenách. V roku 2014 sa začali aj rekonštrukčné práce troch poschodí depozitov v sídelnej budove SNK. Z priestorov museli vysťahovať 860 tisíc dokumentov, čo bol aj hlavný dôvod, prečo musela SNK obmedziť výpožičné služby svojim čitateľom. Od septembra 2015 sú však všetky služby pre verejnosť znova obnovené.

Projekt trval vyše troch rokov. Za ten čas bolo zdigitalizovaných viac ako 2 600 000 objektov. Jeho trvalá udržateľnosť je však minimálne do roku 2020. Čo má SNK ďalej v pláne prezradila jej generálna riaditeľka Katarína Krištofová.

Momentálne sprístupňuje Slovenská národná knižnica digitálnu knižnicu ako súčasť webovej stránky Snk.sk. Všetky zdigitalizované objekty, bez ohľadu na ich autorskoprávny status, budú čitateľom sprístupnené na zariadeniach v jej priestoroch.

Foto: SNK

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *