sobota - 22. júna, 2024
, Slovenská národná knižnica sa stala členom UDC Consortium

Slovenská národná knižnica sa stala členom UDC Consortium

Slovenská národná knižnica v spolupráci s Universal Decimal Classification Consortium (UDCC) v Haagu pripravuje zverejnenie aktuálnej verzie Medzinárodného desatinného triedenia (MDT). Ide o najznámejšiu klasifikačnú schému pre triedenie vedeckých odborov, o ktorých literatúra pojednáva.

Klasifikačnú schému tvorí 10 tried, ktoré pokrývajú celú škálu ľudského poznania od filozofie, náboženstva, psychológie až po jazykovedu a zemepis. Čitateľom je tento systém známy z knižničného prostredia – na polici nájdu číselné označenie a všetky knihy v tejto polici sú z danej kategórie ľudského poznania. Ak je napríklad polica označená číslom 159 – Psychológia, okamžite si čitateľ môže byť istý, že práve na tomto mieste nájde všetko čo potrebuje o psychológii. „Práve vďaka tejto sústave Medzinárodného desatinného triedenia sa vedia čitateľ i knihovník vo fondoch svojej knižnice veľmi rýchlo zorientovať. Tento štandard má medzinárodný charakter a keďže je vedený v číselnej sústave nie je potrebná znalosť jazykov. Všetci používatelia na celom svete nájdu pod číslom 159 v policiach literatúru práve z oblasti psychológie či už hovoria anglicky prípadne iným jazykom,“  vysvetľuje Katarína Krištofová, riaditeľka Slovenskej národnej knižnice.

Konzorcium so sídlom v Haagu má na starosti správu, riadenie a aktualizáciu tejto klasifikácie. Ak teda má dôjsť k zmene a napríklad pod číslo 159 pribudne aj nový vedný odbor, okamžite o tom  informuje svojich členov. Členstvo teda prináša pre čitateľov a knihovníkov neustále aktuálne informácie a všetky dokumenty sú zatriedené podľa medzinárodného štandardu. To prispieva k medzinárodnej prehľadnosti a zrozumiteľnosti. Od novembra minulého roka prebiehajú rozsiahle rokovania medzi SNK a UDCC, ktorých výsledkom by malo byť zverejnenie najnovšej verzie MDT v priebehu budúceho roka. Údaje budú prístupné pre všetkých užívateľov prostredníctvom portálu UDC Konzorcia.

V súvislosti s týmito krokmi sa Slovenská národná knižnica stala 28. januára členom UDC Konzorcia. Benefitom je neobmedzený prístup k aktuálnej slovenskej verzii MDT a bezplatná servisno-technická podpora týkajúca sa správy dát, ktoré sa zverejňujú na portáli UDC. Členovia konzorcia majú absolútne právo vykonávať úpravy v rodnom jazyku, ktoré môžu byť vydané len pod licenciou konzorcia. Doteraz prebehli aktualizácie Master Reference File (MRF) súboru dát verzie z roku 2011. Slovenská národná knižnica získala prístup do prekladateľskej bázy dát a spustila tak etapu prekladu anglickej verzie MDT do slovenského jazyka. V súčasnosti prebiehajú záverečné rokovania k podpisom zmlúv a licencií. Nasledujúcim krokom bude príprava webového rozhrania na zverejnenie dát, jeho skúšobná prevádzka, registrácia členov a v priebehu budúceho roka bude bezplatne sprístupnené aktuálne MDT pre všetkých registrovaných užívateľov.

Knihovnícka komunita a ostatní záujemcovia budú mať vďaka nášmu členstvu k dispozícii kedykoľvek súbor s aktuálnou medzinárodnou bázou hesiel MDT – čo prispeje k bibliografickému spracovaniu záznamov na medzinárodnej úrovni.

Autor: Katarína Mažáriová (SNK Martin)

Ilustračné foto: Internet

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *