sobota - 20. júla, 2024
, SKD Martin divákom predstaví divadelnú inscenáciu Blackbird

SKD Martin divákom predstaví divadelnú inscenáciu Blackbird

Už tento týždeň sa nadšenci Slovenského komorného divadla v Martine (SKD) môžu tešiť na dlho očakávanú divadelnú inscenáciu z pera Davida Harrowera – Blackbird, ktorej premiéra sa uskutoční už v piatok 24. apríla.

Škótsky dramatik David Harrower, ktorý sa presadil hneď svojou prvou hrou Nože v sliepkach, ocenenou v roku 1997 časopisom Theater Heute za najlepšiu zahraničnú hru, charakterizoval svoju hru Blackbird ako „milostný príbeh dvoch ľudí, ktorí zažili niečo, čo úplne zmenilo ich životy“. Hra od svojho vzniku pred desiatimi rokmi vyvoláva vášnivé diskusie, kladie ťažké otázky a neponúka na ne jednoznačné odpovede. Dramatická konfrontácia mladej ženy so starnúcim mužom odkrýva mnohé tajomstvá z ich spoločnej minulosti, skúma tenkú hranicu medzi láskou a zneužívaním, a doslova vyráža dych. V inscenácii hry Blackbird, ktorú uvedie SKD v Martine vo svojej premiére 24. apríla, sa v réžii Valerie Schulczovej predstavia Kamila Antalová a Ján Kožuch.

, SKD Martin divákom predstaví divadelnú inscenáciu BlackbirdHoci má hra sama už desať rokov a obletela svet, predstavenie v SKD v Martine bude predsa len niečím jedinečné. Valéria Schulczová, ktorá je režisérkou i spoluprekladateľkou, sa síce s textom už predtým stretla, no samotnú inscenáciu doposiaľ nevidela. „Už sa teším na to, ako si po našej premiére pôjdem pozrieť jeho pražskú verziu,“ prezradila. „Najťažšie asi bolo pochopiť myslenie autora. Text je fragmentovaný, písaný tak trochu ako poézia. Niekedy sa ťažko hľadal slovenský ekvivalent, aby sa rozbila vetná stavba a zároveň bol zrozumiteľný význam. Dúfam, že sa nám to podarilo,“ dodáva Schulczová.

Hra Blackbird, ktorú David Harrower napísal na objednávku Edinburgského medzinárodného festivalu v auguste roku 2005, je doteraz jeho najúspešnejším textom. Získala Cenu za najlepšiu hru, ktorú udeľujú škótski divadelní kritici, v roku 2007 Cenu Laurencea Oliviera za Najlepšiu novú hru. V roku 2008 bola niekoľkými recenzentmi označená za hru, o ktorej sa v anglicky hovoriacom svete najviac hovorí.

Valeria Schulczová absolvovala réžiu a dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v roku 1999 v ročníku prof. Ľubomíra Vajdičku. Od roku 2002 pôsobí v divadlách na Slovensku a v Českej republike (Slovenské národné divadlo, Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, HaDivadlo, Divadlo Rokoko, Divadlo na Zábradlí, Divadlo Petra Bezruča, Západočeské divadlo, A studio Rubín) ako režisérka a dramaturgička. V rokoch 2002 – 2004 bola šéfkou HaDivadla v Brne. Od roku 2004 spolupracuje aj s televíziami, pre ktoré vytvorila niekoľko seriálov.

, SKD Martin divákom predstaví divadelnú inscenáciu Blackbird

Viac o predstavení Blackbird Valeria Schulczová prezradí osobne v popoludňajšom vysielaní Elixíru Rádia Rebeca v piatok 24. apríla. Nenechajte si ujsť jedinečný rozhovor v deň premiéry, ktorým vás bude sprevádzať moderátorka Eva Lacová.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *