štvrtok - 25. júla, 2024
, Slovenská národná knižnica zdigitalizovala ďalšie publikácie

Slovenská národná knižnica zdigitalizovala ďalšie publikácie

Slovenská národná knižnica postupne verejnosti sprístupňuje vo svojej Digitálnej knižnici zdigitalizované objekty, ktoré vznikli ako výsledok realizácie národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív a vznikajú ďalej v rámci pokračujúcej masovej digitalizácie.

V týždni od 15. februára pribudlo v Digitálnej knižnici 2800 vedeckých a odborných časopisov a 29 546 článkov z nich. Najväčšie zastúpenie majú v tomto prírastku články z vedeckých a odborných medicínskych časopisov a zborníkov z odborov farmácia, endokrinológia, interná medicína, kardiológia, onkológia, paliatívna medicína, gynekológia, rádiológia, pneumológia, pediatria a ďalších.

Najväčším, najhodnotnejším a najzaujímavejším kompletom sú články z najstaršieho vedeckého a odborného časopisu Bratislavské lekárske listy. Časopis založil profesor Kristián Hynek, zakladateľ a rektor Univerzity Komenského. Vychádza bez prerušenia od r. 1921 a stal sa uznávaným medzinárodným časopisom pre medicínu a biologicko-lekárske vedy a reprezentantom medicínskeho výskumu na Slovensku. Periodikum sa v zmysle Deklarácie NR SR stalo v roku 2012 kultúrnym a vedeckým dedičstvom Slovenskej republiky.

Ku koncu minulého týždňa bolo v Digitálnej knižnici používateľom celkovo sprístupnených 415 243 zdigitalizovaných objektov – 22 372 kníh, 48 647 čísel periodík, 331 658 článkov a 12 566 pohľadníc. V rámci lokálnej siete Slovenskej národnej knižnice majú používatelia neobmedzený prístup k plným textom všetkých typov objektov – k monografiám, seriálom aj k jednotlivým analyticky spracovaným článkom a špeciálnym dokumentom, v ktorých môžu cez sofistikovaný discovery systém vyhľadávať (samozrejme aj plnotextovo), prezerať si ich a v súlade s autorským zákonom vytlačiť.

Zdroj: snk.sk
Foto: pixabay.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *