sobota - 23. septembra, 2023
Slovenské komorné divadlo, Slovenské komorné divadlo v Martine získalo Cenu Akadémie za inscenáciu sezóny
Foto: Aňa Struhárová

Slovenské komorné divadlo v Martine získalo Cenu Akadémie za inscenáciu sezóny

Akadémia divadelných tvorcov odovzdala Cenu Akadémie za inscenáciu sezóny – divadelnou inscenáciou roka je D1 (pracovný názov) Slovenského komorného divadla Martin.

Akadémia divadelných tvorcov, pod záštitou primátora hl. mesta Bratislavy Matúša Valla, pripravila v dňoch 2. 4. – 2. 5. 2022 Prehliadku inscenácií nominovaných na Cenu Akadémie za divadelnú inscenáciu sezóny 2020/21. Tá umožnila divákom počas jedného mesiaca vidieť to najlepšie, čo za uplynulú sezónu vzniklo v slovenskom divadelníctve. Túto vzorku najzaujímavejších počinov v oblasti profesionálneho divadla danej sezóny z celého Slovenska vybralo 25 divadelníkov v rámci 1. postupového kola.

V 2. kole vrcholová komisia, ktorá pracovala v zložení: teatrologičky Nadežda Lindovská a Zuzana A. Ferusová, scénograf Peter Čanecký, režisér Juraj Nvota, dramaturg a hosť z ČR – riaditeľ CED Brno Miroslav Oščatka, z 10 zúčastnených inscenácií vyhlásila víťaza a odporučila Akadémii divadelných tvorcov udeliť Cenu Akadémie za divadelnú inscenáciu sezóny 2020/21. Víťazom 3. ročníka projektu sa stalo Slovenské komorné divadlo Martin s inscenáciou D1 (pracovný názov) z dielne autora a režiséra Lukáša Brutovského za výnimočný autorský vklad, výraznú režijnú prácu s oporou v scénografii, originálnu tanečnú zložku, ktoré s invenčnými hereckými kreáciami vytvorili vnútorne kompaktnú, strhujúcu výpoveď o našej najnovšej histórii. Odovzdanie sa uskutočnilo v pondelok 2. mája 2022 počas slávnostného galavečera v Modrom salóne Slovenského národného divadla za účasti nominovaných tvorcov a divadelníkov.

Prvýkrát vo svojej histórii akadémia vyhlásila i Cenu za mimoriadny počin, ktorú získal Lumír Mati z Hudobnej únie Slovenska.

Zdroj: TS, Monika Ondrušová

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Tolstoys, Barmuseum: Tolstoys 1. krát v Martine!

Barmuseum: Tolstoys 1. krát v Martine!

Berlínsko-slovenská groovy mágia prvý krát v Martine na FESTHUDOBNE, 8. septembra o 20:00  V …