štvrtok - 18. júla, 2024
, Slovenské komorné divadlo zahájilo novú sezónu

Slovenské komorné divadlo zahájilo novú sezónu

V utorok 13. septembra Slovenské komorné divadlo otvorilo novú sezónu. Pre návštevníkov si pripravilo tradične aj premiéry a samozrejme na doskách uvidíme aj staré známe predstavenia.

Po letných prázdninách sa môžeme opäť tešiť na novú sezónu, ktorá sa začala 13. septembra2016. Na martinských divadelných doskách si budete môcť pozrieť aj reprízy mnohých obľúbených predstavení, ale pre divákov je pripravených aj niekoľko premiér. O tom čo nás čaká túto sezónu v divadle nám porozprával umelecký riaditeľ Lukáš Brutovský: “ Ďalšia sezóna sa líši od tej predošlej tým, že namiesto štyroch premiér máme pripravených päť a myslím si, že žánrovo a dramaturgicky je veľmi pestro vyskladaná.“ Prvá premiéra bude odohraná 10. októbra 2016 v Národnom dome a pôjde o podvodnícku komédiu s názvom Hráči od N. V. Gogoľova. Heslo tohto predstavenia je: „Podvod ako životný štýl“. Gogoľova inteligentná komédia bez kladnej postavy ponúka nielen spoločensko-kritický obraz sveta, v ktorom nie je miesto pre morálne ideály, ale aj tragikomický príbeh ľudskej ambicióznosti. A vďaka svojmu pragmatickému, cynicky priamemu jazyku je otvorená súčasným interpretáciám. Na ďalšiu premiéru sa môžeme tešiť na začiatku nové roka a to už 13. januára 2017 s názvom Vojna nemá ženskú tvár od autorky Svetlany Alexijevič. Dielo je plné autentických výpovedí žien, ktoré sa aktívne zapojili do bojov počas 2. sv. vojny. Autorka je nositeľka Nobelovej ceny za literatúru za rok 2015. A kto by mal chuť na niečo romantickejšie, divadlo si privarilo aj román s názvom Portrét Doriana Graya, ktorého autorom je Oscar Wilde. Pôjde o fascinujúci príbeh, súčasný pohľad na muža, ktorý nikdy nestarne, zatiaľ čo jeho portrét stále viac chátra. Je to príbeh o túžbe po večnej mladosti. Túto divadelnú inscenáciu si budeme môcť pozrieť 24. marca 2017. Divadlo túto sezónu nezabudlo ani na deti: „Po dvoch rokoch pripravujeme rozprávku, divadelnú adaptáciu Werichovej prózy Traja veteráni, ktorú diváci určite poznajú z počutia alebo z divadelného predstavenia“ prezradil L. Brutovský. Táto premiéra je pripravená na 19. máj 2017. Posledná premiéra je naplánovaná na začiatok júna. Pôjde o dielo od Friedricha Schilera s názvom Úklady a láska. Príbeh bude o dvoch mladých ľudoch s politickým extablishmentom generácie ich rodičov. V Schilerovej dráme naráža ľudská a politická naivita na pragmatickú skutočnosť.

Okrem premiér sa môžeme tešiť aj na divadelné hry, ktoré boli zaradené minulú sezónu, a to na: Vtedy v Bratislave, Frankenstein, Meštiaci, Výkriky bez ozveny. Reprízovať sa bude aj komediálna stálica 1+1=3, komorná komédia Kumšt a mnoho iných hier. Bohužiaľ s repertoáru divadla vypadnú posledné tri diely www.narodnycintorin.sk. Diváci si budú môcť pozrieť teda iba prvé dve časti. Podľa slov Lukáša Brutovského je to preto, lebo v minulosti bol o posledné časti nižší záujem. Túto sezónu v programe nenájdeme ani hru Blackbird od Davida Harrowera a do garniéry sa chystá aj Shakespearov Hamlet.

Pravidelne každú sezónu si divadlo pripravuje pre svojich návštevníkov veľa akcií spojených s divadlom. Tento rok to bude už tradične noc divadiel, ktorá býva vždy tretiu sobotu v novembri, tento rok to vychádza na 19. novembra. V tento deň budú divadlá na celom slovensku otvorená netradične. Vstupné je buď minimálne alebo zadarmo. Ľudia majú možnosť prísť do divadla a  navštíviť také priestory, do ktorých by sa inak nedostali. Pre divákov budú pripravené aj čítania alebo skúšky hier.

Ponuka hier je naozaj pestrá a tak nám neostáva nič iné iba si vybrať to svoje a prísť sa pozrieť na výkony našich hercov.

Zdroj: Lukáš Brutovský

Foto: divadlomartin.sk

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *