štvrtok - 29. februára, 2024
, Slovensko nie je len Bratislava! Aktivisti žiadajú o podporu regionálnej kultúry

Slovensko nie je len Bratislava! Aktivisti žiadajú o podporu regionálnej kultúry

Väčší záujem o kultúru v regiónoch požaduje od ministerky kultúry SR Ľubice Laššákovej (Smer-SD) petícia „Slovensko nie je len Bratislava“, ktorú predstavili členovia petičného výboru v Martine.

Vyzývajú ju na okamžité riešenie problémov, ktoré trápia kultúru v regiónoch a žiadajú o stretnutie s ňou. „Cítim, že v regióne je tá situácia o niečo horšia ako v Bratislave. Týka sa to otázky financií,“ priblížila iniciátorka petície a rozhlasová moderátorka Eva Lacová s tým, že petíciu doposiaľ podpísalo viac ako sto ľudí. Medzi nimi aj herci Marek Geišberg či Lukáš Latinák.

Podľa aktivistov štát venuje len slabú pozornosť rozvoju kultúry na regionálnej úrovni. Preto symbolicky pred starou budovou Matice Slovenskej, ktorá je v žalostnom stave, pripravili vyhlásenie a výzvu pre kompetentných. „Tento žalostný stav je nutné urýchlene zmeniť a začať riešiť. Bohatstvo nášho národa pramení práve z regiónov a najmä tu je potrebné vychovávať nové generácie muzikantov, spevákov, folkloristov či majstrov. Obraciame sa s výzvou na okamžité riešenie aktuálneho stavu a problémov, ktoré trápia regióny Slovenska v oblasti kultúry. Dlhé roky sa systémovo neriešila jeho podpora a financovanie, čo má za následok jeho úpadok. Vážime si prácu všetkých umelcov a kultúrnych pracovníkov vo všetkých mestách aj v Bratislave, ale treba, aby sme si pamätali, že aj mnohí z nás sa dostali na vrchol kariéry z malých obcí a miest. 
Ak nebude fungovať regionálna kultúra, tak časom zanikne aj tá “veľká”, lebo nebude miesta kde by sa mohla zrodiť, učiť a rásť,“ prizvukuje Lacová.

Iniciátori chcú, aby sa viac pozornosti venovalo financovaniu regionálnej kultúry. „Nepopierame, že štát podporuje kultúru prostredníctvom rôznych fondov, no stále je ich málo,“ dodala Lacová. Petičný výbor zatiaľ nemá pripravené riešenie problémov, podľa Lacovej všetko závisí od diskusie. Aktivista a spisovateľ Maroš Balog, ktorý je jedným zo signatárov výzvy, očakáva, že kvalita, ktorú umelci produkujú v Bratislave sa dostane viac aj do regiónov.

Zdroj: TASR a Rádio Rebeca

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

2. hokejová liga, 4. kolo nadstavbovej časti, 03. 02. 2024 MHA Martin vs HK Detva …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *