nedeľa - 25. februára, 2024
, Slovesná jar v Martine ponúkne bohatý program

Slovesná jar v Martine ponúkne bohatý program

V Martine sa v dňoch 4. – 6. jún 2019 uskutočni 53.ročník podujatia Slovesná jar.    

Slovesná jar vznikla pôvodne ako súčasť Martinských kultúrnych slávností, nadväzujúcich na tradíciu matičných augustových zhromaždení v 19. storočí. Čoskoro ale bola transformovaná do samostatného podujatia, ktoré si v časoch svojej najväčšej slávy získalo obdivuhodne široké divácke zázemie a patrilo medzi najpopulárnejšie kultúrne akcie na Slovensku.

Dobrej literatúre budú v Martine aj tento rok zasvätené prvé júnové dni. Najstarší slovenský literárny festival Slovesná jar, ktorý sa predstaví už svojim 53. ročníkom, ponúkne širokej verejnosti tradične bohatý a zaujímavý multižánrový program.  Popri klasických stretnutiach s básnikmi a prozaikmi nebudú chýbať slávnostné vyhodnotenia celoslovenských literárnych súťaží, pripomenutie si blížiaceho sa 150. výročia vzniku spolku slovenských žien  Živena, atraktívne programy pre začínajúcich tvorcov i najmladších čitateľov, vernisáž výstavy fotografií, koncerty zaujímavých hudobných hostí, medzinárodný odborný seminár. Osobitne treba spomenúť program nazvaný Literárne slovo spoza hraníc, v ktorom sa v Štúdiu Slovenského komorného divadla predstavia tvorcovia z Bieloruska, Bulharska, Česka, Maďarska, Poľska, Rumunska, Ruska, Srbska a Ukrajiny

Festival svojou štedrou rôznorodou ponukou potvrdzuje, že i táto jar bude v Martine pestrá, plná chutí, farieb, dobrej poézie a prózy. Organizátori a účinkujúci srdečne pozývajú všetkých priaznivcov literatúry a umenia, aby si prišli oddýchnuť, zabaviť sa, prehĺbiť vlastné poznanie a mnoho nového sa dozvedieť.

Slovesnú jar organizuje Matica slovenská a občianske združenie Podoby slova v spolupráci s mestom Martin, Spolkom slovenských spisovateľov a ďalšími partnermi.  Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vstup na všetky programy je bezplatný.

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …