nedeľa - 14. júla, 2024
, SME SI ROVNÍ! Odkazujú svetu Richard Müller  a paralympionici

SME SI ROVNÍ! Odkazujú svetu Richard Müller a paralympionici

Týždeň pred odchodom našej výpravy na Zimné paralympijské hry v Pjongčangu sa slovenskí reprezentanti rozlúčili s verejnosťou galaprogramom spojeným s netradičnou módnou show vynikajúcich slovenských módnych návrhárov, ako aj s predstavením oficiálneho oblečenia výpravy.

Predstavili kolekciu oblečenia

Úlohy moderátorov sa zhostili Vera Wisterová a šéf slovenských paralympionikov Ján Riapoš. Na záver podujatia zaznela pieseň Richarda Müllera SME SI ROVNÍ, ktorá bude sprevádzať našu výpravu počas medailových bojov a je zároveň aj mottom aktuálnej prezentácie nášho paralympijského hnutia smerom k verejnosti.

Módnu šou, v ktorej modelky spolu s paralympijskými športovcami predstavovali kolekciu športového oblečenia i extravagantných modelov od módnych návrhárov Lenky Sršňovej, Borisa Hanečku,  či Richarda Rozboru, režíroval choreograf Jaro Bekr. „Boli tu ľudia s rôznymi druhmi postihnutia, ale na móle ste to často ani nepostrehli. Paralympionici sú príkladom, že aj ľudia s postihom sa nedajú osudom udupať a idú si za svojimi cieľmi a tak nám idú veľakrát príkladom. A heslo SME SI ROVNÍ? Mne okamžite vyskočí v hlave to, o čo sa snažím celý život. Nerobím rozdiely vo farbe pleti, neskúmam, či a kto v akého verí Boha. Pokiaľ sa niekto správa normálne a ctí hodnoty a je priateľský a otvorený, tak sme si všetci rovní,“ hodnotí tanečník a choreograf. „Prešiel som veľký kus sveta a myslím si, že obyčajní ľudia na celom svete chcú mať pokoj, zdravie, rodinu, a lásku a v tomto sme si všetci rovní,“ dodáva Jaro Bekr.

V poradí XII. zimné paralympijské hry v Pjongčangu v Kórejskej republike odštartujú slávnostným ceremoniálom 9. marca. Medzi avizovanými siedmimi stovkami športovcov zo 46 krajín nebudú opäť chýbať ani slovenskí reprezentanti. Ich výprava síce bude menej početná ako na predchádzajúcej zimnej paralympiáde v Soči, no medailové ambície zostávajú vysoké. Naposledy sme na zimnej paralympiáde vybojovali sedem medailí – tri zlaté, dve strieborné a rovnako dve bronzové. V Pjongčangu sa bude súťažiť v alpskom lyžovaní, biatlone, behu na lyžiach, para hokeji, para snoubordingu a curlingu na vozíku, celkovo rozdajú 80 medailových kolekcií.

Odkaz vyslali aj rodinám obetí

“Športovci sú výborní ambasádori našej krajiny a paralympijské hry majú svoju silu vo viacerých formách a podobách,” povedal po galaprograme Ján Riapoš, predseda Slovenského  paralympijského výboru. “Náš nový druh komunikácie, ktorý sa vinie pod heslom SME SI ROVNÍ je veľmi univerzálny a netýka sa len športových výkonov a integrácie zdravotne znevýhodnených do spoločnosti. V čase, keď sme pripravovali tento projekt, sme netušili, čo sa na Slovensku udeje a tak dnes aj vysielame odkaz rodinným príslušníkom dvoch mladých obetí, pretože si myslíme, že moc  a peniaze nikdy nesmú stáť nad ľudským životom.“  Predseda slovenských paralympionikov zároveň upozorňuje, že sme si skutočne všetci rovní aj v tom, čo na nás môže čakať v budúcnosti. „Len pár stoviek kilometrov od nás žijú vojnoví veteráni zo Srbska, či Ukrajiny, ktorých neustále pribúda,“ hovorí Riapoš.  „Je na zamyslenie, kam sa náš svet uberá a aj preto je pod mottom SME SI ROVNÍ veľký otáznik,dodáva šéf slovenských paralympionikov.

, SME SI ROVNÍ! Odkazujú svetu Richard Müller  a paralympionici

Svojou účasťou na galaprograme, živou interpretáciou novej skladby a najmä jej obsahom podporil myšlienku SME SI ROVNÍ aj slovenský spevák Richard  Müller. „Táto pesnička má veľký význam, úprimne si myslím, že vo svojom repertoári nemám veľa takých, ktoré majú takéto silné posolstvo,“ tvrdí spevácka hviezda o piesni, v ktorej videoklipe sa objavilo mnoho významných osobností, vrátane herečiek Maríny Kráľovičovej, Táni Pauhofovej, či futbalistu Filipa Šeba. Richard Müller zároveň tvrdí, že spolupráce tohto typu vždy dôkladne zvažuje. „V posledných rokoch som sa do aktivít podobného typu skutočne púšťal len minimálne,“ počíta Müller a vysvetľuje:

„Keď však nedávno prišiel môj manažér Adnan Hamzič s myšlienkou, že paralympijský výbor si vybral mňa a chcú aj pesničku, neváhal som ani chvíľu. Som zvedavý, ako na nich zapôsobí a verím, že im aj v Pjongčangu prinesie šťastie.“ Zároveň náš najúspešnejší spevák posledných rokov posiela posolstvo aj ostatným: „Dávajte na seba pozor. Žite otvorený a spontánny život, ale dávajte pozor na všetky nástrahy, ktoré vás môžu stretnúť. Paralympionici nám dávajú príklad, čo všetko sa môže stať, ale zároveň sú aj ukážkou, ako sa s osudom dá popasovať. A v tomto sme si naozaj všetci rovní.“

Nová skladba nie je žiadnou jednorázovou záležitosťou a je možné, že Richard ju zaradí už na svojich najbližších koncertoch v rámci ONA A ON TOUR, ktoré sa začína 12. apríla 2018 v Športovej hale v Prievidzi.

Zdroj: Eva Sládková, PROPAGANDA HOUSE

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Peter Juhas, Peter Juhás opäť v talentovej súťaži! Tentokrát sa pred porotu postavil kvôli láske!

Peter Juhás opäť v talentovej súťaži! Tentokrát sa pred porotu postavil kvôli láske!

Slovenský pesničkár Peter Juhás, ktorý sa zviditeľnil účinkovaním v speváckej súťaži Hlas Česko-Slovenska, zverejnil nový videoklip Len s tebou, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *