sobota - 23. septembra, 2023
, Spevák Juraj Hnilica volá v novej piesni po slobode

Spevák Juraj Hnilica volá v novej piesni po slobode

Spevák Juraj Hnilica vydal 10. septembra nový, v poradí už tretí sólový album „Pohni líca“. Na albume fanúšikovia nájdu taktiež pieseň Okovy, ktorú naspieval so svojou ženou a teraz k nej vydáva videoklip. Nie je náhodou, že videoklip vydává práve teraz. Vyjadruje totiž umelcov pocit i z aktuálneho diania okolo nás.

„Základom zdravého spolunažívania je nezahubiť v nás pocit slobody. Ocitli sme sa v dobe, ktorá nás okráda o to najcenejššie, čo každá živá bytosť tejto planéty má mať ako samozrejmosť, a tou je sloboda,“ hovorí spevák a skladateľ Juraj Hnilica. „Pieseň som napísal po jednej skúsenosti, kedy mi pred jednou akciou manažér prísne rozkázal, ako by som mal vystupovať a čo mám robiť. Vtedy sme sa pohádali a odmietol som vystupovať. Cítil som sa úplne bezmocný a neslobodný. Toto nie je cesta, ktorou by som ja ako umelec chcel ísť. Zakladám si na autenticite a na slobodnom konaní na svojich vystúpeniach. Nakoniec som koncert odohral, bez nároku na honorár, lebo mi bolo ľúto ľudí, ktorí si zakúpili lístky a prišli ma podporiť. Na druhý deň ráno som si sadol na posteľ s gitarou a musel som svoje pocity dať zo seba von,“ popisuje martinský rodák, ako vznikla táto pieseň.

Skladbu nakonec zložil ako partnerský duet a metaforicky tak vykreslil pocit slobody v akomkoľvek medziľudskom vzťahu, pretože si myslí, že v každom vzťahu musí byť cítit zdravá voľnosť. „Som nesmierne šťastný, že k duetu sa mi podarilo prehovoriť moju ženičku Lucku, aj keď nie je speváčka. Snažil som sa pieseň poňať čo najviac jednoducho, aby sme to spoločne mohli zvládnuť a aby nebolo moc cítiť, že Lucka nie je profi speváčka. Každopádne som na ňu moc hrdý a musím povedať, že to zaspievala takmer na prvý raz bez chyby,“ chválí svoju ženu Juraj.

Do piesne Okovy Juraj zavolal aj svoju kamarátku, opernú speváčku Janku Šifrovú, s ktorou se stretli v roku 2015 vo  finále súťaže Česko Slovensko má talent. Naspievala v nej operný vokál, ktorá celú skladbu povzniesla  do vyššich rozmerov. „Mám ju moc rád, hlavne za jej bezprostredný a úprimný prejav. Má obrovský dar, ktorý je zabalený do tak nenápadného obalu. Je skvelá,“ nešetrí chválou., Spevák Juraj Hnilica volá v novej piesni po slobode

„Pieseň som sa rozhodol zverejniť práve v tejto dobe, kedy je pre mňa veľmi dôležité poukázať na to, že sloboda musí mať miesto v našich životoch a treba sa za ňu postaviť,“ vysvetľuje. Videoklip k piesni umelec natočil v obci Žabokreky, odkiaľ behom celosvetovej  pandémie vysielali live streamy koncertov v rámci projektu „Láska spája“.

 „Mali sme postavený celý stage s komplet technikou a preto som dostal spontánny nápad osloviť mladú, talentovanú dievčinu Zuzanu Trojákovú, ktorú som do samotného natáčania vôbec osobne nepoznal, iba som ju raz zahliadol na jednej spoločnej akcii, kde tancovala. Zapísala sa mi do srdca svojím neskutočným prejavom, pri ktorom som mal v momente zimomriavky. Zuzka si ma svojím tancom získala v priebehu pár sekúnd a myslím, že o tejto dievčine budeme ešte počuť,“ dodáva Juraj.

Zdroj: JH

 

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Po com zeny tuzia, Robo Opatovský a Marián Čekovský zisťovali  Po čom ženy túžia

Robo Opatovský a Marián Čekovský zisťovali Po čom ženy túžia

Obaja majú na konte milióny videní svojich videoklipov, desiatky úspešných hitov a nejednu exkluzívnu hudobnú spoluprácu. …