streda - 28. februára, 2024
, Sprievodca svetom obliečok: Ako si správne vybrať?
Výberom vhodných obliečok vnesiete do spálne úplne inú atmosféru.

Sprievodca svetom obliečok: Ako si správne vybrať?

Obliečky už dávno neplnia len praktickú úlohu, tj. Chrániť perinu a vankúš pred zašpinením. Stali sa dôležitým doplnkom spálne, ktorý musí ladiť so zvyškom interiéru. Môže mať dokonca vplyv aj na kvalitu nášho spánku. Ako si vybrať tie pravé obliečky a nestratiť sa v pestrej ponuke obchodov?

Materiál obliečky ovplyvní komfort aj starostlivosť

Všetky materiály majú niečo do seba a každý ponúka iné výhody.Pred nákupom obliečky sa preto oplatí zvážiť, čo od neho očakávate. Umelým materiálom sa vyhýbajte oblúkom, pretože obliečky po pár vypraniach strácajú svoju farbu, tvar a alergici z nich tiež nadšený nebudú. Dnes už aj lacné obliečky zaobstaráte z vhodnejších materiálov ako sú mikrovlákno a bavlna.

Obliečky z bavlny sú najlepšie

„Spať ako v bavlnke“ môže znieť ako klišé, ale toto príslovie má svoj dôvod. Bavlnené obliečky sú naozaj najlepšou voľbou. Možno v nich spať po celý rok a na trhu nájdete nepreberné množstvo farieb a vzorov. Bavlna skvele saje vlhkosť, je priedušná a príjemne mäkká, nespôsobuje nadmerné potenie a je farebne i tvarovo stála.

Takým obliečkam nevadia ani sušičky. Jedinou nevýhodou bavlny je vyššia krčivosť, a tak sa žehlenie nevyhnete. Čo vás ale určite osloví je nízka cena. Bavlnené posteľné obliečky môžete kúpiť už od 12 eur, na dvojposteľ potom od 18 eur. Nezabudnime dodať, že bavlnené obliečky sú tou najlepšou voľbou nielen pre dospelákov, ale aj pre deti.

Krepové obliečky vám ušetria prácu

Je to jednoducho „prezlečená bavlna“, ktorú ocenia všetci odporcovia žehlenie. Krep vzniká stretnutím hladších a zvrásnenejších pruhov. Práve tie zaisťujú nežehlivosť materiálu. Výhodou krepových obliečok je tiež jeho mäkkosť, skvelá priedušnosť a izolácie. Pokiaľ máte citlivejšiu pokožku, možno vás takto špecifická štruktúra neosloví. Nie je tak hladká ako klasická bavlna.

Satén pre milovníkov vznešenosti

Saténové obliečky sa môžu pýšiť jemným leskom a na dotyk príjemnou textúrou . Od neho môžete očakávať nesmierne pohodlie. Padať večer do perín bude pocit ešte blaženejší. Od tohto materiálu môžete očakávať vysokú pevnosť a trvanlivosť. Veľakrát sa stretnete aj s nežehlivou úpravou. Obliečky v lete príjemne chladia, v zime naopak dostatočne zahrejú. Opatrne na starostlivosť. Výrobcovia často odporúčajú prať ho na nižšej teplote a naruby s jemnejšími pracími prostriedkami.

, Sprievodca svetom obliečok: Ako si správne vybrať?
                                                Saténové obliečky vnesú do spálne jemný nádych elegancie.

Hodváb za babku? Skúste mikroperkál

Obliečky z mikroperkálusú slasť pre citlivú pokožku. Mikrovlákno je jemné a hebké, takže na dotyk pripomína hodváb . Tkanina si aj po mnohých praniach zanecháva krásne jasné farby. V lete iste oceníte chladivý efekt. V zime naopak perfektne zahreje, pretože udržiava telesnú teplotu.

Najväčšou prednosťou obliečky z mikrovlákna je nenáročná starostlivosť. Rýchlo schne a málo sa krčí, je vhodné pre alergikov a cenovo dostupné. Ak nie ste priaznivci žehlenia, pátrajte v obchode po mikroperkalových obliečkach s nežehlivou (krepovou) úpravou.

Flanel pre náročných spáčov

A hlavne tých zimomravých, ktorí by spod periny nevystrčili ani palec. Flanelové obliečky sa vyrábajú zo 100% bavlny o vyššej gramáži, ktorá je špeciálne učesaná. Vznikne tak hebký a hrejivý materiál, ktorý má rovnaké výhody ako bavlna. Líšia sa len v jednej podstatnej veci, a to je starostlivosť. Flanelové obliečky sú dosť chúlostivé, takže je potrebné prať ho v zmäkčovačoch a avivážach, aby zostali stále hebké a mäkké.

Gramáž obliečok

Gramáž, čiže váha v gramoch na mje daná hustotou tkania, jemnosťou a pevnosťou priadze. Jednoducho povedané, čím nižšia hodnota na obale obliečky, tým redšie, priehľadnejšie a zrážavejší materiál je. Niektoré jemné husté plátna z česaných rovnomerných priadzí majúci gramáž okolo 115 gr/m2 sú ďaleko príjemnejšie na dotyk ako klasická plátna (125-130 gr/m2 so zrážanlivosťou okolo 5%). Majú aj menšiu zrážanlivosť (okolo 3%).

Obálkové zapínanie je v kurze

Výrobcovia čoraz viac uprednostňujú gombíky miesto zipsu. Niet sa čomu čudovať. Predsa len je ľahšie nahradiť gombík ako zips. Do módy ide obliečky s tzv. Obálkovým typom zapínanie. To je doplnené o prehyb látky, ktorý je všitý do vnútornej časti povlaku. Túto kapsu teda stačí len pretiahnuť cez perinu a máte obliečky.

Hlavnou výhodou tohto zapínania je práve veľmi ľahká manipulácia. Vďaka absencii gombíkov a zipsov sa navyše počas prania nemusíte obávať ničeniu bubna práčky. Ak sa pre neho rozhodnete, starostlivo vyberajte rozmery. Zmerajte perinu aj vankúše a k oboch rozmerom pripočítajte okolo 20 cm navyše. Pokiaľ má teda perina rozmer 200 x 200 cm, obliečky s obálkovým typom zapínania musí mať 200 x 220 cm.

Náš tip : Nové obliečky po nákupe najskôr vyperte lícnou stranou dovnútra. Prvým praním sa zbavíte tzv. zvyškovej farby, ktorá môže, ale nemusí byť vždy prítomná. Ideálne je prať obliečky na 60 ° C. Vyššie teploty likvidujú roztoče, ale riaďte sa samozrejme odporúčaním výrobcu alebo predajcu.

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Dovoz z Číny, Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Dovoz tovaru z Číny môže byť a pre mnohé podniky dnes aj je veľmi atraktívnou …