piatok - 23. februára, 2024
, Žilinská župa pomáha vyriešiť problém so zrušenou linkou súkromného prepravcu
Foto/Zdroj: ŽSK

Žilinská župa pomáha vyriešiť problém so zrušenou linkou súkromného prepravcu

S nástupom školského roka bude pre cestujúcich z Kysúc zabezpečené pravidelné autobusové spojenie do Frýdlantu nad Ostravicí. Pomocnú ruku ľuďom v regióne podáva Žilinská župa v spolupráci s Moravskosliezskym krajom.

Obyvatelia horných Kysúc prišli o priame autobusové spojenie do práce ešte začiatkom leta. Súkromný prepravca zrušil pravidelnú linku z Turzovky do Ostravy, čím výrazne skomplikoval obyvateľom z prihraničných oblastí dochádzanie za prácou či do škôl.

Aj napriek tomu, že medzinárodná autobusová doprava nie je v kompetencii samosprávnych krajov, začala Žilinská župa už v júni rokovať s Moravskosliezskym krajom a spoločne hľadali riešenie pre ľudí pravidelne dochádzajúcich za prácou na Moravu. Výsledkom spolupráce a dohody je nové autobusové spojenie Turzovka – Frýdlant nad Ostravicí, ktoré bude premávať od začiatku septembra 2019.

Aktuálny prepravca Žilinskej župy dovezie cestujúcich z Turzovky po hranicu v Klokočove, odkiaľ ich prevezme český prepravca do Frýdlantu nad Ostravicí. Cestujúci pokračujúci do Ostravy budú môcť využiť následné autobusové alebo vlakové spojenie. ,,Zabezpečíme tri spoje, aby  každá smena mala možnosť dostať sa do práce a domov. V tejto chvíli to berieme ako možnosť udržať zamestnanosť v regióne a pomôcť ľuďom, ktorí pravidelne cestujú za prácou,“ uviedla županka Erika Jurinová.

Vytvorenie pravidelného spojenia na území cudzieho štátu komplikuje získanie medzinárodnej licencie ako aj pripravované verejné obstarávanie na nového dopravcu v Žilinskom kraji. Pomohlo by preto zapojenie ďalších samospráv. ,, Novú autobusovú linku s novou trasou by sme museli zabezpečiť verejným obstarávaním, čo by bol veľmi zdĺhavý a náročný legislatívny proces. Pre ľudí by to znamenalo ďalšie čakanie. Navyše Žilinský samosprávny kraj momentálne rieši otázky novej Zmluvy o výkone vo verejnom záujme,“ dodala Jurinová.

Udeľovanie povolenia na prevádzkovanie medzinárodnej autobusovej linky je v kompetencii Ministerstva dopravy a výstavby SR. Medzinárodná autobusová linka nie je súčasťou výkonov vo verejnom záujme a je prevádzkovaná na komerčnom základe. Využiteľnosť novozavedených autobusových spojov bude župa sledovať a mesačne vyhodnocovať.

Zdroj: ŽSK/Martina Remencová

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …