streda - 24. apríla, 2024
, Stanica Žilina-Záriečie otvára nové umelecké kurzy pre školákov

Stanica Žilina-Záriečie otvára nové umelecké kurzy pre školákov

Výtvarné ateliéry pre deti majú v programe kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie už viac ako 10-ročnú tradíciu. V tejto sezóne ponuku osviežia zavedením tematických výtvarných kurzov pre vekovú kategóriu školákov.

Sme radi, ak v spektre detí, ktoré navštevujú Stanicu, nechýbajú školáci, ale realita je taká, že všeobecne zameraných školáckych výtvariek je v meste dosť a trh je pomerne presýtený. Preto sme sa rozhodli vsadiť na intenzívne 3-mesačné kurzy, ktoré deťom prinesú ucelený zážitok a umožnia im hlbšie preniknúť do vybranej žánrovej problematiky. V prípade, ak k oblasti sami inklinujú, dostanú jedinečnú možnosť sa u nás realizovať formou projektu. Formálne nás inšpirovali krátkodobé umelecké kurzy, aké sa zvyknú pre deti organizovať vo veľkých mestských galériach – videli sme ich napr. vo Viedni,“ objasňuje vedúca Detskej Stanice Hana Hudcovičová Lukšů.

Na začiatok školského roka Stanica pripravila dve lahôdky – dielňu zoznamujúcu deti s problematikou typografie a výtvarný kurz zameraný na štúdium zátišia. Oba kurzy sú koncipované v duchu súčasných umeleckých prístupov. Dôležitou zásadou je, že ich tvoria a priamo na nich participujú umelci, ktorí takto svoje know-how posúvajú najmladšej generácii.

Dielňu typografie pod názvom „Slová, znaky, medzery a bodky“ povedie Pavla Krkošková Byrtusová. Deti prevedie naprieč dejinami a krajinami, kde vznikli rôzne druhy písma. Budú sa hrať so znakmi, písmenkami, slovami a inými dorozumievajúcimi prostriedkami ľudského písomného prejavu. Na rad určite pride aj vyrábanie hlinenej tabuľky či listu papiera, písanie drievkom a husím pierkom, alebo tajné písmo. Konať są bude vždy v pondelok od 15.00 hod. do 17.00 hod.

Lektorka detských výtvariek na Stanici Martu Hlavajová v spolupráci s ďalšími umelcami zasa pre deti pripravila kurz nazvaný „Zátišie“ zameraný na skúmanie tohto fenoménu. „Námet znie klasicky, ale našou úlohou bude spoločne objavovať tiež menej známe a súčasné podoby zátiší. Deti sa zdokonalia v kresbe a maľbe a poodhalíme aj teóriu fotografovania zátiší. Kurz môže určite poslúžiť aj ako príprava detí na prijímacie skúšky na stredné umelecké  školy,“ dodáva k obsahu svojej trojmesačnej dielne Martu. Dielňa bude prebiehať každú stredu od 15.30 hod. do 17.30 hod.

Zameranie kurzov pre školákov Stanica plánuje postupne obmieňať, nebudú v ponuke dlhodobo. Koho lákajú, mal by využiť šancu, ktorá sa práve núka.

Kurz typografie: https://www.stanica.sk/2016/08/slova-znaky-medzery-a-bodky-kurz-typografie/

Kurz kresby a maľby: https://www.stanica.sk/2016/08/zatisiekurz-kresby-a-malby-pre-detiseptember-december-2016/

Autor: Peter Hapčo
Foto: Stanica Žilina-Záriečie

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *