utorok - 18. júna, 2024
, Strategickú rekonštrukciu vedenia na Kysuciach zvládli energetici skôr a lacnejšie

Strategickú rekonštrukciu vedenia na Kysuciach zvládli energetici skôr a lacnejšie

Stredoslovenská distribučná už zásobuje región elektrinou cez nové 110-tisícvolotvé vedenie. Podľa plánu prebieha aj výstavba novej transformovne v Krásne nad Kysucou. Komplexná rekonštrukcia dvojitého elektrického vedenia veľmi vysokého napätia (110 kV) medzi Kysuckým Novým Mestom a Čadcou začala na jar.

Vo vetre a v blate

Stredoslovenská distribučná (SSD) ju chcela zrealizovať do konca tohto roka. Energetici to napokon stihli o mesiac skôr. „Ďalším pozitívom tejto investičnej akcie je aj fakt, že celkové náklady na realizáciu boli zhruba o štvrť milióna nižšie oproti plánovanému rozpočtu,“ skonštatoval Vladimír Svetlošák, manažér kľúčových projektov SSD.

Distribučná spoločnosť investovala do výmeny vodičov, optických káblov a sedemdesiatich stožiarov na 20-kilometrovom úseku dokopy zhruba šesť miliónov eur. Zásobovanie kysuckého regiónu elektrickou energiou na napäťovej úrovni 110-tiic voltov už teda prebieha cez nové vedenie. Okrem väčšej spoľahlivosti a bezpečnosti poskytuje aj väčšiu kapacitu. Pre odberateľov to znamená menej porúch, stabilnejšiu sieť a postupne aj pripájanie nových odberateľov. „Realizácia bola náročná, pretože sme sa museli vysporiadať s ťažko prístupným terénom a nepriaznivým počasím. Stožiare sme stavali pomocou vrtuľníka, a ten je na poveternostné podmienky veľmi háklivý. Viackrát sme tiež potrebovali dostať ťažkú techniku na odľahlé miesta len po provizórnej ceste plnej blata do strmého kopca. Ale vďaka profesionálnemu prístupu našej divízie Stavebnomontážnej činnosti a dodávateľských firiem sme to zvládli,“ zhodnotil priebeh stavbyvedúci zo SSD Ľubomír Pisarík.

Ďalšie milióny 

Pôvodné vedenie malo viac ako osemdesiat rokov a patrilo k prvým na Slovensku. Už od svojho vybudovania v tridsiatych rokoch minulého storočia malo strategický medzinárodný význam a udržalo si ho dodnes.

Rozvoj elektroenergetickej infraštruktúry na Kysuciach pokračuje aj ďalšou významnou investíciou. V Krásne nad Kysucou vyrastá nová transformovňa. Bude meniť veľmi vysoké napätie z nového zrekonštruovaného vedenia na úroveň vysokého napätia, ktoré je potrebné pre ďalšiu distribúciu elektriny smerom k odberateľom. „Zatiaľ prebieha všetko tak, ako sme si načasovali. Už máme hrubú stavbu a osadený 50-tonový transformátor. Rozvodňu by sme chceli spustiť do prevádzky v auguste budúceho roka. Keď sa nám to podarí, už nebude nič brániť tomu, aby sa pripájali k sieti nové výrobné prevádzky, polyfunkčné objekty či domácnosti,“ priblížil Igor Macúš, vedúci tímu Kľúčové projekty SSD, zodpovedný za realizáciu tejto investície za päť miliónov eur.

Zdroj a foto: SSD

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …