piatok - 3. decembra, 2021
, Stredoškoláci v Žiline a Martine by mohli spolupracovať s čínskymi školami

Stredoškoláci v Žiline a Martine by mohli spolupracovať s čínskymi školami

Žilinská župa pokračuje v úspešnej spolupráci s čínskymi partnermi a na včerajšom (28. september) stretnutí privítala zástupcov štyroch stredných škôl z mesta Ningbo. Diskutovali o možnostiach výmeny študentov či iných príležitostiach v oblasti školstva.

Provincia Zhejiang, kde sa mesto Ningbo nachádza, je naším partnerským regiónom už o roku 2012 a za ten čas sa nám podarilo vybudovať silný vzťah v oblasti investícií či cestovného ruchu a teraz už i školstva. Je to výborná príležitosť, ako rozvíjať náš kraj a priniesť niečo nové,“ uviedol po rokovaní podpredseda ŽSK Jozef Štrba.

Zástupcovia Číny sa stretli s riaditeľmi župných stredných škôl, a to Dopravnej akadémie v Žiline, Strednej odbornej školy stavebnej v Žiline, Gymnázia Hlinská v Žiline a Gymnázia Viliama Paulinyho – Tótha v Martine. „Hovorili sme najmä o systéme fungovania školstva na Slovensku, ale samozrejme, predstavili sme im aj Žilinský kraj, v ktorom máme 59 našich župných škôl. Snažili sme sa odprezentovať teoretické i odborné vzdelávanie študentov, preto sme priamo navštívili aj dve zo škôl,“ informovala riaditeľka odboru školstva ŽSK Dana Mažgútová. Čínska delegácia sa pozrela na tri vyučovacie hodiny v Dopravnej akadémii, v ktorej sa zároveň nachádza krajské Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre automobilový priemysel. „Praktické vyučovanie mohli vidieť v SOŠ stavebnej, kde si žiaci trénujú svoje zručnosti v reálne vybudovanom byte. Odborné vzdelávanie sa u nás snažíme dávať do popredia a je to vidieť aj na vybavení a modernom prístupe škôl. Možnosť spolupráce s čínskymi školami by určite bola veľkým lákadlom pre budúcich študentov,“ vyjadrila presvedčenie D. Mažgútová.

Autor: Lenka Záteková/hovorkyňa ŽSK
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Kreatívne nápady, ako využiť prázdne miesto na stene

Kreatívne nápady, ako využiť prázdne miesto na stene

Často sa stáva, že na výzdobu a dekorovanie exkluzívneho interiéru využijeme veľa energie, dobrých nápadov …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *