piatok - 21. júna, 2024
, Prejazd cez Ružomberok bez kolón? Mesto sľubuje zelenú vlnu na svetelných križovatkách

Prejazd cez Ružomberok bez kolón? Mesto sľubuje zelenú vlnu na svetelných križovatkách

Dlho očakávaná zelená vlna na semaforoch hlavných ciest mesta sa postupne zavádza do praxe. Projekt spoločnosti Heldis s. r. o. objednala a zaplatila radnica za 14 930 eur. Na väčšine križovatiek Ružomberka už plynulý prejazd funguje.

„Progresívny systém riadenia dopravy na strategických dopravných ťahoch v meste Ružomberok“ – to je názov projektu, ktorého realizácia v teréne sa začala ešte v apríli tohto roku. „Vtedy bol dokončený audit skutočného technického stavu a vybavenia všetkých zariadení cestnej svetelnej signalizácie. Zároveň sa zahájil nepretržitý monitoring pohybu motorových vozidiel na vybratých úsekoch hlavného ťahu Ružomberkom,“ vysvetľuje Dušan Mataj, vedúci kancelárie primátora mesta.

Výsledkom je detekcia prechodu každého auta, so zaznamenaním času, smeru jazdy, rýchlosti, ako aj celkovej medzery medzi dvomi vozidlami za sebou. Monitoring trval nonstop, 24 hodín denne. „Po vyhodnotení výsledkov boli vytvorené nové signálne plány pre semafory v Ružomberku tak, aby v nich bol zohľadnený audit aj monitoring,“ hovorí Mataj. Dodáva, že semafory, nastavené na zelenú vlnu, už sú nastavené na križovatkách SCP a Lidl, ako aj Nemocnica a Hypernova.

Po úplnom dokončení projektu a jeho uvedení do praxe sa dosiahnu dva hlavné atribúty. Znovu má slovo Dušan Mataj: „Zrýchli sa prechod mestom Ružomberok na strategických ťahoch východ-západ a sever-juh, bez výrazného negatívneho vplyvu na obmedzenie dopravy v iných častiach mesta. Zároveň sa zníži počet zastavení áut pri prejazde mestom. A práve tento jav sa nazýva zelenou vlnou, alebo presnejšie, koordinácia signálnych plánov radičov.“

Zároveň bola na ružomberských semaforoch zavedená nová služba – krátke blikanie zelenej, tesne predtým, ako má naskočiť oranžová a potom červená. „Je to bežné a už zďaleka to upozorní vodiča, že signál zelenej sa čoskoro zmení.“

Momentálne je v Ružomberku šesť svetelných križovatiek – SCP, Lidl, Hypernova, Kaufland, Nemocnica a Shell. Všetky boli budované v období uplynulých viac ako 12 rokoch. Križovatky Hypernova a Kaufland sú zdvojené, jeden radič obsluhuje signály dvoch susediacich semaforov. Technológiu semaforov SCP, Kaufland, Hypernova a Nemocnica spravuje a prevádzkuje mesto, svetelná signalizácia Lidl je v správe tohto reťazca. V súčasnosti mesto rokuje o prevode vlastníctva, o podobný krok sa bude usilovať aj pri križovatke Shell na Žilinskej ceste.

Zdroj: Ing. Michal Praženica, asistent primátora RK

Foto: zdroj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *