štvrtok - 20. júna, 2024
, Šup späť do lavíc! Školský rok v Martine otvoril žilinský župan

Šup späť do lavíc! Školský rok v Martine otvoril žilinský župan

Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár navštívil v prvý školský deň Strednú priemyselnú školu a Gymnázium Jozefa Lettricha v Martine. Okrem slávnostného otvorenia školského roka 2017/2018 absolvoval župan aj prehliadky zrekonštruovaných priestorov a zároveň i častí, kde kraj pripravuje nové investície. 

„Znižujeme modernizačný dlh na budovách, ktoré sme zdedili od štátu, čo je to postupne vidieť v oboch týchto školách. V Strednej priemyselnej škole máme už obnovené všetky hygienické zariadenia a čaká nás výmena okien na internáte i v jedálni, ktorá zároveň prejde kompletnou rekonštrukciou. Investovali sme aj do nákupu najmodernejšieho CNC stroja, čím zlepšujeme podmienky pre vzdelávanie študentov v odborných predmetoch. Na Gymnáziu Jozefa Lettricha sa nám zase podarilo vyriešiť problém so zatekaním strechy, ktorú sme opravili a zateplili a energie tu šetríme aj vďaka výmene okien,“ informoval žilinský župan.

, Šup späť do lavíc! Školský rok v Martine otvoril žilinský župan

Podľa slov J. Blanára je však v školách potrebné pracovať nielen na psychickej a vedomostnej stránke žiakov, ale budovať aj ich fyzickú zdatnosť. „Preto sme začali s revitalizáciou športovísk. Pri Gymnáziu J. Lettricha sme otvorili nový tartanovýatletický ovál s dĺžkou 250 metrov. Rozvíja sa tu mnoho športových talentov, jedným z nich je napríklad skvelý reprezentant Samuel Simonides, ktorý vybojoval druhé miesto na Majstrovstvách Slovenska v behu na 3000 metrov,“ doplnil predseda ŽSK s tým, že práve takéto úspechy sú dôkazom, ako školy popri kvalitnom vzdelávaní dokážu vytvárať dobré podmienky pre kondičnú a telesnú prípravu stredoškolákov.

Riaditeľka Strednej priemyselnej školy Dagmar Najšlová i riaditeľ Gymnázia J. Lettricha Igor Libo sa zhodli na dôležitosti správnej prípravy žiakov do budúcnosti. „Študenti sa vďaka tomu lepšie uplatňujú na trhu práce, záujem je o nich hlavne vo firmách, kde môžu využiť svoje praktické zručnosti, keďže sme škola prepájajúca teóriu s praxou,“ priblížila D. Najšlová. Absolventi gymnázia zase nemajú problém so štúdiom aj na prestížnych vysokých školách. „Naši žiaci študujú i na zahraničných školách, či už v Spojených štátoch amerických, Austrálii alebo po celej Európe, odkiaľ sa nám ozývajú. Nechceme byť masovou školou, sme skôr školou rodinného typu a je pre nás dôležité, aby sme sa všetci navzájom poznali,“ dodal Libo.

Žilinský samosprávny kraj je zriaďovateľom 59 stredných škôl, v ktorých v školskom roku 2017/2018 študuje 23.069 žiakov. Do stredoškolských lavíc dnes zasadlo 5.717 prvákov a na maturity sa začína pripravovať 4.874 študentov.Župa otvára 17 nových učebných a študijných odborov na 14 školách. ŽSK je lídrom odborného vzdelávania na Slovensku, od septembra sa do systému duálneho vzdelávania zapája 389 župných stredoškolákov a 24 firiem.

Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *