piatok - 19. apríla, 2024
, Svadobné zvyky a tradície, o ktorých ste možno nevedeli

Svadobné zvyky a tradície, o ktorých ste možno nevedeli

Každý jeden kraj má svoje špeciálne zvyky a tradície, ktoré uplatňuje nie len pri významných dňoch. Dnes je to však najmä počas nich, kedy si aj takýmto spôsobom pripomíname vlastné korene a ich charakter. Počas svadby je tých zvykov viac a samozrejme, že čím je oblasť vzdialená od nášho územia ďalej, tým je to odlišnejšie.

Smútočná biela farba

Tak napríklad v Japonsku je biela farba považovaná za smútočnú, preto sa nemôžete čudovať, keď uvidíte nevestu v čiernom kimone. Je to ich špeciálny odev, ktorý má pre nich charakter nášho kroju. Samozrejme, že aj pri takomto odeve sa musí vybrať základný symbol, ktorý charakterizuje pevnosť zväzku, a tým sú svadobné obrúčky podľa výberu.

Ceremónie pre mužov

V niektorých kultúrach sa muži, mladí chlapci museli podrobiť pred svadbou niekoľkým „zasväcovacím“ skúškam, medzi ktoré patrila obriezka. Na základe celého postupu sa potom mohlo zhodnotiť, či je muž pripravený na život v manželstve a dokáže sa postarať o ženu a rodinu.

Správna päťka pre šťastie

U nás je to dnes voľba a v podstate sa ani nikto nesnaží hodnotiť mladých mužov a ich pripravenosť do takéhoto zväzku, čo je možno v niektorých prípadoch aj chyba. Pre ženu je tradíciou si v deň sobáša zaobstarať svoju päťku. Je to päť vecí, z ktorých každá jedna niečo symbolizuje. Malo by to byť niečo:

  1. staré-symbol, že za sebou nechávame starý život a zachovávame staré tradície;
  2. nové-nový začiatok a radosť do života;
  3. požičané-má neveste priniesť šťastie;
  4. modré-nevinnosť, čistota a vernosť, tiež pre niekoho symbol Panny Márie;
  5. minca-symbolizujúca blahobyt;

Hovorí sa tiež, že nevesta by si nemala sama šiť svoje svadobné šaty, pretože si tak zašíva svoju cestu ku šťastiu. Niekde sa hovorí, že koľko pichnutí ihlou vlastnou rukou, toľko sĺz v manželstve.

Na hostine si novomanželia pripíjajú z nádherných krištáľových pohárov. Spoločne sa kŕmia, čo všetko symbolizuje vzájomnú spoluprácu v manželstve. Možno si pamätáte aj hluk plechoviek pri odchode páru z obradu v kostole. Tento hluk symbolizuje odháňanie zlých duchov za hranice. Dnes je to trúbenie a plechovice, v minulosti to bolo plieskanie bičom. Tých zvykov je oveľa viac, najdôležitejším je však naučiť sa žiť v manželskom zväzku, pre ktorý sme sa rozhodli.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *