pondelok - 20. mája, 2024
, Svet na doskách: Ochotnícke divadlo vo Vrútkach odštartovalo konkurz

Svet na doskách: Ochotnícke divadlo vo Vrútkach odštartovalo konkurz

Pre jedného zábavou, pre druhého celým svetom. V stredu (21. októbra) prišli do Kina 1. máj nádejní herci zabojovať o miesto na divadelných doskách do vrútockého ochotníckeho divadla. Na pódium predstúpilo pred porotu dokopy 20 statočných, ktorí prišli predviesť svoju túžbu stať sa hercami.

Malí či veľkí, mladší či starší. Každý mal šancu prísť a ukázať čo sa v ňom ukrýva. V stredu podvečer sa pred budovou Kina 1. máj pomaly zhromažďovali potenciálni členovia ochotníckeho divadla vo Vrútkach s bohatou históriou. O tri roky si pripomenieme 100 rokov od chvíle, kedy na vrútockých divadelných doskách zazneli vďaka ZDRUŽENIU UVEDOMELÝCH SLOVÁKOV prvé vety drámy Ferka Urbánka BLUDÁR, dňa 29. decembra.

História vrútockého ochotníckeho divadla

Celá história vrútockého ochotníckeho divadla je zdokumentovaná v skvelej divadelnej monografii Jána a Stanislava Pavlíkovcov, ktorá vyšla v roku 2000 pod názvom VRÚTOCKÉ OCHOTNÍCKE DIVADLO 1918 – 1998 , ktorú vydal NEOPRINT PLUS, s.r.o. Vrútky.

Vrútky sa hneď po vzniku Československej republiky začlenili do radu divadelne aktívnych slovenských miest. Takmer všetky organizácie „pokladali za potrebné hrať divadlo“.

V rokoch 1918 – 1998 odohrali vrútockí ochotníci celkom 455 premiér a nespočetné množstvo repríz.

Vrútocké ochotnícke divadlo vychovalo mnoho skvelých hercov (Oľga Borodáčová – Országhová, František Zvarík, Tibor Bogdan a iní) a režisérov (Ján Pavlík, Koloman Slafkovský, Štefan Priehradný, Jozef Barinka, Michal Knoško)

Javisko patrilo účastníkom kastingu

Celkovo na konkurz prišlo 34 ľudí, avšak iba 20 z nich nabralo odvahu a na javisku predviedlo básnické prejavy, krátke scény či dokonca spev. Prišli aj takí, čo predviedli svoje  nadanie pre písanie vlastných textov. Vybrať si nových členov do vrútockého ochotníckeho divadla bolo pre siedmich  porotcov náročnou úlohou vzhľadom na pestrý výber.

Viacero účastníkov do nového ochotníckeho divadla vo Vrútkach nepochádzalo práve z Vrútok, ale aj z iných lokalít. Posledná účastníčka kastingu dokonca prišla na konkurz až zo samotného Dolného Kubína. Sama prezradila porote, že vďaka jej kamarátke sa o tejto možnosti dozvedela. Podľa nej je potrebné sa chopiť každej šance, ktorá vám  príde do cesty.

Na konkurze do porotcovských kresiel zasadli: Dana Rusnáková (režisérka a vedúca mládežníckych divadelných súborov), Miriam Migátová (redaktorka mesačníka Vrútočan), Miloš Hrabovský (šéfredaktor Rádia Rebeca), Peter Stankoviansky (poslanec mesta Vrútky), Miroslav Kozman (vedúci divadelného súboru Doska), Vlasta Kunovská (priaznivec turčianskeho divadla, metodička pre divadlo pre dospelých) a napokon Juraj Gorilák (vedúci odboru kultúry a športu vo Vrútkach).

Nič nie je stratené!

Zabudli ste dostaviť sa na konkurz? Alebo ste nemali možnosť prísť kvôli iným povinnostiam? Nevadí! Porota na konci konkurzu nevyslovila svoj posledný verdikt a rozhodla sa zorganizovať ešte jedno stretnutie dňa 28. októbra o 17.00 hod.  v kultúrnej sále Kriváň vo Vrútkach.

Účastníci z prvého konkurzu sa o svojom postupe dozvedia prostredníctvom telefonického kontaktu.

Foto: autor

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *