nedeľa - 16. júna, 2024
, Svetovo uznávaný hudobník Ivan Kral vydal nový album. Predstaví ho aj v českých kluboch

Svetovo uznávaný hudobník Ivan Kral vydal nový album. Predstaví ho aj v českých kluboch

Jeden z celosvetovo najslávnejších hudobníkov českého pôvodu, Ivan Kral vydal nový album. Jeho novinka Colors obsahuje aj pieseň, napísanú pred viac ako štyridsiatimi rokmi pôvodne  pre Debbie Harry.

Vychytené štúdio

Nový album Colors Ivan Král nahral na prelome jari a leta minulého roka v slávnych Pearl Sound Studios blízko Detroitu, kde v minulosti nahrávali okrem iného aj Led Zeppelin, Soundgarden či Eminem. „V štúdiu sme boli celú dobu nahrávania boli len štyria. Majiteľ štúdia a koproducent Chuck Alkazian, moja žena Cindy Hudson, ktorá je tiež autorkou niekoľkých textov, gitarista Zachary Radcliff a ja,“ hovorí Ivan Kral, ktorý je tiež producentom albumu a okrem spevu nahral aj všetky gitary, basgitary a klávesy.

Za bicie si v niekoľkých piesňach sadol aj už spomínaný majiteľ štúdia Chuck Alkazian. „Ak mám vybrať jednu skladbu, ktorá sa mi z albumu páči najviac, bola by to asi All Your Yesterdays. A to najmä kvôli nádhernému textu od Cindy o živote, ktorý ide svojou cestou so všetkými vzostupmi a pádmi,“ dodáva Ivan Kral.

Autor svetového hitu

Na albume je medzi pätnástkou piesní aj skladba It’s You, ktorú Ivan Kral napísal už v roku 1974 pre Debbie Harry. Do nej, ako priznáva, bol tak isto ako všetci ostatní v okolí, zamilovaný. Ďalšia zo skladieb, nazvaná Wasn’t It Great, je venovaná Hillymu Kristalovi, zakladateľovi legendárneho newyorského klubu CBGB.

Českí fanúšikovia Ivana Krala budú mať jedinečnú príležitosť počuť jeho piesne naživo ako prví na svete, keďže hneď týždeň po vydaní albumu vyráža na klubové turné. Doprevádzať ho budú gitarista Honza Ponocný (Meky Žbirka, Circus Ponorka), ktorý je jeho tradičným spoluhráčom na českých pódiach a ďalej napríklad bubeník Martin Kopřiva  či basgitarista Jakub Vejnar. Okrem piesní z nového albumu zahrá i svoje najväčšie hity zo 70.rokov, ktoré napísal pre speváčku Patti Smith. Ten najznámejší, Dancing Barefoot, sa dočkal sedemdesiatich prerábok od rôznych interpretov vrátane U2, Pearl Jam alebo Johnnyho Deppa a prestížny časopis Rolling Stone ich zaradil medzi 500 najlepších piesní všetkých čias.

Ivan Kral, spolupracovník svetových hviezd, akými sú Iggy Pop, Patti Smith, John Cale, Debbie Harry alebo David Bowie, žije v USA už od roku 1966, keď nasledoval svojich rodičov pracujúcich v službách OSN. V deväťdesiatych rokoch sa začal vracať do Česka a stal sa vyhľadávaným producentom a  okrem iného spolupracoval aj so skupinami Lucie, Garáž, Mňága & Žďorp alebo Jiřím Suchým. Aj keď je známy predovšetkým ako muzikant a hudobný producent, za zmienku stojí aj jeho filmový počin z New Yorku 70.rokov. Predovšetkým snímok Blank Generations z roku 1976, zachytávajúci zrodenie punkovej scény.

Zdroj: Renáta Tomášová, Warner Music

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Tomy Kotty je späť. Novinka Spálňa sôch je však viac, než len predzvesť nového albumu

Tomy Kotty je späť. Novinka Spálňa sôch je však viac, než len predzvesť nového albumu

Priznáva, že dostať sa z bludného kruhu závislosti mu pomohla aj láska k hudbe. Boli …