V piatok a sobotu, 10. – 11. októbra 2014, sa v priestoroch Turčianskej knižnice v Martine uskutočnil už druhý víkendový turnus tanečno-umeleckej trilógie pod názvom Tanec spája – umenie zbližuje (ďalej len TSUZ).
Organizátorom tohto projektu je Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Podujatie finančne podporilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Žilinský samosprávny kraj.
Aktivity TSUZ nadviazali na úspešný prvý víkend. Hlavným motívom podujatia bolo dodržiavanie ľudských práv s dôrazom na prevenciu intolerancie a diskriminácie vo všetkých jej podobách. Na tanečných workshopoch sa deti a mládež snažili osvojiť si jednotlivé tanečné techniky, ale hlavne pochopiť súvislosti pri formovaní ich vzniku. Tanečné lekcie s Braňom Bašistom a Marcelkou Hrúzovou boli hlavne o citovom zaangažovaní sa tanečníkov do hudby a tanca, o harmonickom súznení hudby a tela, o formovaní individuality každého tanečníka a o tom ako tanec dokáže spojiť ľudí rozdielnych názorov. Lekcie s Adamom Kmeťom boli skôr o humore a o hereckom spracovaní pohybu. Nebáť sa experimentu, pracovať na svojom pohybovom prejave, nechať sa vyburcovať do maxima a tým sa krok po kroku posúvať vpred vo svojich zručnostiach.
Veľmi zaujímavou súčasťou víkendu bola diskusia s Yakshom, uznávanm DJ-om, osobnosťou zo sveta hudby, rapu, módy, showbiznisu a cestovania. Yaksha prítomným odkryl svoju životnú cestu, od bezcieľneho „flákania“ sa s partiou, cez skúsenosti s prvými módnymi výstrelkami hip-hopovej kultúry, cez prvé cestovanie lietadlom s kapelou na zahraničný koncert, až k zisteniu, v čom dokáže posúvať hranice a udávať trendy, aj napriek nie vždy priaznivým podmienkam.
Ako segregácia, rasizmus, spoločenské postavenie afroameričanov, zlé sociálne zázemie a xenofóbia vplývali na vznik a formovanie hip-hopovej hudby porozprával skúsený lektor a výborný rečník DJ Shimo. Na jeho interaktívnom seminári mohli účastníci skúsiť pracovať s moderným mixážnym pultom, zaskretchovať na platniach, vytvoriť svoj originálny mix hudby či zatancovať si priamo na ulici.
Aj tentokrát bolo pre účastníkov podujatia pripravené premietanie krátkych filmov o dodržiavaní ľudských práv, o potrebe tolerancie a snahe bojovať proti diskriminácii vo všetkých jej podobách. Obrovský úspech mala opäť umelecká sekcia Live Painting vedená Martinom Hríbom. Viac ako 30 účastníkov malo možnosť navrhnúť a vyrobiť si tričko s vlastnou potlačou, či inou úpravou, vyrobiť si šablónu, ktorú potom prestriekali na pripravený sololit, vyrobiť si nálepky, maľovať voľnou technikou v „umeleckom stane“ spolu s dvomi kysuckými umelcami Filipom a Gabom. Všetky vytvorené umelecké diela budú vystavené na záverečnom programe TSUZ v Slovenskom komornom divadle v Martine.
Záverečný tvorivý víkend sa uskutoční 16 – 17. novembra 2014
v čase od 11:00 do 17:00 hod.
v priestoroch Štúdia Slovenského komorného divadla v Martine.
zdroj: Turčianske kultúrne stredisko v Martine