nedeľa - 14. júla, 2024
Te prindzaras amen, Te prindžaras amen – Spoznajme sa…už po 19. krát!

Te prindžaras amen – Spoznajme sa…už po 19. krát!

V nedeľu 9. júla 2023 sa v martinskom Múzeu slovenskej dediny uskutoční 19. ročník podujatia Te prindžaras amen/Spoznajme sa. Pripravuje ho Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku.

Program, ktorý bude trvať od 10.30 do 16.00 hod., predstaví repertoáre rómskych súborov s dôrazom na procesy udržiavania a medzigeneračného odovzdávania tradičných foriem rómskeho folklóru.

Návštevníci budú môcť spoznať dva rómske súbory pôsobiace na Slovensku už niekoľko desaťročí (súbor Romka z Detvy a Kesaj tchave z Kežmarku) a dva rómske súbory, ktoré začali svoje pôsobenie v ostatných rokoch (Khel amenca zo Bzovíka a Romano drom z Hnúšte).

Súbor Romka (1987) patrí k najstabilnejším umeleckým zoskupeniam svojho druhu, pričom je pre jeho činnosť typická snaha o uchovávanie a autentickú prezentáciu tradičných rómskych tanečných a hudobných foriem i starých piesní. Vystúpenia súboru Kesaj tchave (2000) sú charakteristické autentickosťou, nespútanou živelnosťou a energiou, ktoré sa spájajú s vysokou profesionalitou v oblasti hudby a tanca.

Rómsky súbor Romano drom z Hnúšte vznikol v roku 2017. V súčasnosti má súbor desať stálych členov a zatiaľ má len tanečnú zložku. Rómsky detský súbor Khel amenca vznikol v roku 2018 v obci Bzovík a do dnešného dňa sa v ňom vystriedalo takmer 30 detí.

Jedným z nositeľov tradícií nielen rómskej, ale predovšetkým slovenskej ľudovej hudby je ľudová hudba Harvanovci z Telgártu. Rómska kultúra a hudba oslovili aj známu muzikantku a skladateľku arménskeho pôvodu Karin Sarkisjan, ktorá sa systematicky venuje príprave najmä mladých rómskych talentov. Ich spoločné vystúpenie si budete môcť pozrieť v programe podujatia.

Celodenne bude sprístupnená expozícia Romano Drom Múzea kultúry Rómov na Slovensku s možnosťou účasti na odborných lektorovaných prehliadkach. V priestoroch múzea sa budú premietať aj vybrané dokumentárne filmy.

Pre detských návštevníkov bude pripravený program v tvorivej dielni, v ktorej sa okrem iného budú môcť naučiť vyrábať tradičnými spôsobmi tzv. cigánske tkanice.

Te prindzaras amen, Te prindžaras amen – Spoznajme sa…už po 19. krát!

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu. Podujatie podporilo OZ Jahodnícke háje.

Zdroj: TS, Milena Kiripolská (SNM)

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …