štvrtok - 18. apríla, 2024
, Tiesňová linka 112 má svoj deň. Viac o tomto čísle prezradil Vladimír Tutoky z IZS
Zdroj: Wikipedia

Tiesňová linka 112 má svoj deň. Viac o tomto čísle prezradil Vladimír Tutoky z IZS

Kedy inokedy, ako dňa 11.2. by sa mal konať Európsky deň čísla tiesňového volania 112? A práve o tejto téme sa porozprával Branko s Vladimírom Tutokym, vedúcim oddelenia koordinačného strediska IZS Prešov.

Integrovaný záchranný systém pozostáva zo záchranných zložiek, ktoré v prípade ohrozenia života, zdravia, majetku alebo životného prostredia zabezpečia predovšetkým rýchlu informovanosť, aktivizáciu a efektívne využívanie a koordináciu síl a prostriedkov záchranárskych subjektov pri poskytovaní nevyhnutnej pomoci. Tiesňová linka 112 bola na Slovensku založená v roku 2003, kde v rámci prístupového procesu Európskej únie sme museli zaviesť túto linku. „EÚ sa tým snažila vytvoriť akýsi „komfort“ ľuďom ktorí sa pohybujú v rámci EÚ.  V rámci štátov EÚ by ste všade mali na tomto čísle dostať advekvátnu pomoc,“ vysvetlil Tutoky.

Okrem telefonického hovoru existuje aj možnosť zaslať na linku sms-správu či spojiť sa prostredníctvom tzv. e-callu, čo je palubný systém, kde automaticky po dopravnej nehode, náraze.. systém zašle údaje o nehode aj so súradnicami resp. vodič môže aj manuálne vyslať správu, kde si žiada pomoc na miesto nehody. Aký je postup, keď sa dovoláme na číslo 112? Prečo vznikla táto linka, keď sa dajú využiť aj čísla záchranných zložiek 155, 158…? Viac sa dozviete v rozhovore:

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Stanislav Thomka, „Kultúrne o kultúre“. Stanislav Thomka ma víziu ako oživiť kultúru v meste

„Kultúrne o kultúre“. Stanislav Thomka ma víziu ako oživiť kultúru v meste

Stanislav Thomka hovorí, že svoj pozitívny vzťah ku kultúre si budoval už od detstva, preto …