nedeľa - 8. septembra, 2024
zahradny altanok, Trendy v stavebných materiáloch. Z čoho sa dnes stavia?
Ilustračné foto: Sergey Nivens / Shutterstock.com

Trendy v stavebných materiáloch. Z čoho sa dnes stavia?

Základom každej plánovanej výstavby je voľba materiálov. Pri budovaní existuje niekoľko možností výberu stavebných materiálov. Každý z nich má svoje špecifické vlastnosti a nedá sa jednoznačne povedať, ktorý materiál je najlepší. Všetko závisí od typu stavby. Aké sú najčastejšie využívanie stavebné materiály? A aké trendy v stavebníctve teraz prevládajú?

Pálené tehly

Tehla patrí medzi jedny z najstarších stavebných materiálov. Je osvedčeným materiálom pre výstavbu nielen rodinných domov, ale aj iných stavieb. Samozrejme, že aj tehla si prešla svojim vývojom. Jej vlastnosti dnes sú rozdielne, než tomu bolo pred niekoľkými desiatkami rokov. Pálené tehly sú stále obľúbeným materiálom aj v dnešnej dobe. Vyrábajú sa z prírodnej hliny. Pri výbere tehál na výstavu je potrebné zvážiť niekoľko atribútov – technické vlastnosti, tepelnoizolačné vlastnosti a samozrejme aj cenu.

Pri výstavbe sa presne brúsené tehly spájajú tenkovrstvovými maltami alebo murovacou penou, čo zabezpečuje presnosť a rýchlosť výstavby. S využitím tehly je možné zvládnuť aj svojpomocnú výstavbu. V niektorých prípadoch výrobcovia tehál poskytujú komplexný systém, v rámci ktorého do seba jednotlivé diely zapadajú. Takýmto spôsobom sa zlepšujú aj tepelnoizolačné vlastnosti stavby. Tehla má tiež dobrý pomer ceny a technických vlastností.

Niektoré moderné tehly sú plnené izoláciou, napríklad polystyrénom, a tak s ich využitím môžete znížiť náklady na kúrenie. Tehla je tiež zdraviu nezávadný materiál a dopomáha udržiavať zdravú klímu vo vnútri stavby.

Nevýhodou tehly ako stavebného materiálu môže byť jej hmotnosť a tiež potreba priestoru na uskladňovanie materiálu.

Pórobetónové tvárnice

Pri stavbe rodinných domov ide o druhý najčastejšie využívaný stavebný materiál. Tvárnice sa vyrábajú z kremičitého piesku, vápna, cementu a vody. Pórobetón si nesie svoj názov opodstatnene, a to vďaka mikropórom – uzavretým vzduchovým dutinám, ktoré zabezpečujú jeho skvelé tepelnoizolačné vlastnosti. Zároveň sú dôvodom, prečo majú pórobetónové tvárnice menšiu hmotnosť, oproti napríklad pálenej tehle. Vďaka tomu sa s tvárnicami pomerne ľahko manipuluje. Zároveň sa dá ľahko prispôsobiť rezaním a umožňuje jednoduché vytváranie drážok na rozvody. Aj vďaka tomu je pórobetón vhodným materiálom na svojpomocnú výstavbu.

Výhodou pórobetónových tvárnic je ich homogenita ale aj nízky difúzny odpor, vďaka ktorému dokážu regulovať vlhkosť vo vnútri stavby. Pórobetón umožňuje stavbe „dýchať“ a tým pádom znižuje aj výskyt plesní vo vnútri stavby. Výhodou pórobetónu je aj nízkoenergetická výstavba.

Nevýhodou však môže byť jeho nasiakavosť. Ľahko absorbuje vodu, čo môže zapríčiniť zmenu tvaru tvárnic a tým pádom vznik tepelných mostov.

Drevené stavby

Drevo je tradičným stavebných materiálom, ktorý poznali a používali už naši predkovia. Dôkazom sú mnohé dediny či skanzeny s množstvom drevených domov či kostolíkov. Drevo ani v dnešnej dobe nestráca svoju popularitu. Práve naopak. Môžeme vidieť čoraz viac a viac stavieb, rodinných domov vyrobených z dreva. Z dreva sa taktiež stavajú aj rôzne záhradné doplnky, ako je napríklad záhradný altánok či záhradný domček s terasou alebo záhradná chatka. Drevo je prírodný materiál, ktorý vnáša harmóniu a príjemnú atmosféru. Záhradný altánok či záhradný domček s terasou vyrobený z dreva je skvelou voľbou, ak si chcete do záhrady vniesť harmóniu a vytvoriť príjemné prostredie na posedenie či trávenie voľného času.

Drevené domy sú v poslednej dobe populárnymi druhmi stavieb. Jedným z dôvodov je práve rýchlosť výstavby. Drevodomy sú totiž stavané z prefabrikátov, a tak je ich stavba jednoduchá a rýchla. K ich popularite zároveň prispieva aj suchý proces výstavby. Drevené domy môžu byť stavané aj v období mimo hlavnej stavebnej sezóny. Výhodou sú aj nízke nároky na skladovanie stavebých materiálov.

Čo sa týka bývania v stavbách postavených z dreva, ich výhodou sú nižšie náklady na spotrebu energie. Drevodomov sa dnes stavia v nízkoenergetickom alebo pasívnom štandarde. Takýmto spôsobom sa znižujú náklady na kúrenie. Zároveň, vďaka suchej a rýchlej výstavbe umožňujú drevené domy bývanie takmer okamžite.

Nevýhodou drevených stavieb môže byť nižšia tepelná akumulácia v porovnaní s napríklad murovanými stavbami. Konštrukciu drevenej stavby by ste možno zvládli aj svojpomocne, no vyžaduje si patričné skúsenosti a zručnosti, preto sa radšej odporúča obrátiť sa na špecializovaných odborníkov. Drevené stavby majú tiež nižšiu odolnosť voči vetru, ohňu a vlhkosti.

Drevo je obľúbeným materiálom nielen na výstavbu domov, záhradných stavieb, ako je záhradný altánok či záhradný domček s terasou, ale aj nábytku, rôznych druhov doplnkov a dekorácií. Je to prírodný materiál, ktorý navodzuje spojenie s prírodou a zároveň vnáša do príbytkov harmóniu a mnohokrát aj príjemnú vôňu. Zaujíma vás drevo a jeho vlastnosti? Viete, od čoho závisí hustota a tvrdosť dreva a ako sa dajú určite jednotlivé druhy drevín? To všetko a ešte viac o dreve si sa dočítate v tomto článku.

Súčasné trendy v stavebníctve sa zameriavajú predovšetkým na ekologickosť, udržateľnosť, energetickú úspornosť, zjednodušovanie výstavby ale aj na atribúty, akým je požiarna bezpečnosť či akustická pohoda. Čoraz viac sa siaha po materiáloch, ktoré umožňujú jednoduchú výstavbu, v mnohých prípadoch aj svojpomocné budovanie bez potreby špecifického vzdelania alebo výraznej fyzickej sily. Ekologickosť materiálov ale aj procesov výstavby je tiež na jednej z prvých priečok v rámci stavebných trendov.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

tričká pre motorkárov, Perfektný darček pre fanúšika dvoch kolies – personalizované tričká pre motorkárov

Perfektný darček pre fanúšika dvoch kolies – personalizované tričká pre motorkárov

Hľadáte ten najlepší darček pre vášho milovaného motorkára? Personalizované tričká pre motorkárov sú ideálnym riešením, …