sobota - 20. apríla, 2024
, Kysucké múzeum uvádza do života nové dvojčíslo Zborníka Kysuckého múzea
Foto: Kysucké múzuem

Kysucké múzeum uvádza do života nové dvojčíslo Zborníka Kysuckého múzea

Najnovšie číslo recenzovaného vedeckého časopisu prináša výsledky celoročného úsilia odborných pracovníkov múzea ako aj externých prispievateľov, ktorým sa podarilo v predošlom roku zorganizovať dva odborné online semináre. Aj vďaka tomu sa v 12. ročníku zborníka môžu čitatelia oboznámiť so zaujímavými historickými a etnografickými témami.

Zborník prináša nové poznatky z oblasti histórie, zachytávajúce spôsoby zabezpečenia sa v starobe na severnom Slovensku v stredoveku, pretože nebolo samozrejmé, že sa potomkovia o rodičov postarajú. Čitatelia spoznajú život Gašpara II. Suňoga, ktorý patrí k najvýznamnejším členom rodu, bol delegátom a sprostredkovateľom sedmohradského kniežaťa, kráľovským radcom, županom Gemerskej stolice a v neposlednom rade pokračoval v šľapajach svojho otca v osídľovaní Kysúc. Okrem toho zistia, že rodina Janotovcov bola dynastiou intelektu, pretože vynikali nielen počtom významných príslušníkov, ale i spektrom odborov. V zborníku sa nachádzajú tiež príspevky z online seminára Zemepanské mestá reflektujúce život Suňogovcov z Budatína na panstve Bielsko s osobitným dôrazom na obdobie vlády Jána II. Suňoga, ale aj to, ako vyzeral Zámok v Bielsku v čase ich panovania. Dozvedia sa aký vplyv malo vojenstvo v rannom novoveku v pohraničnej oblasti pri meste Jablunkov a prostredníctvom svadobných zmlúv či matrík nahliadnu do svadobného zvykoslovia v meste Míste. Dočítajú sa, že, hoci Oravské hradné panstvo bolo rozsiahle, úroveň mestečka dosiahlo len Námestovo, Veličná, Dolný Kubín, Tvrdošín a Trstená. Vytvoria si obraz o cestnej doprave a jej vplyve na obchodné vzťahy, hospodárstvo v Žiline v období stredoveku, pretože centrálna časť Žilinskej kotliny nebola nikdy uzavretá pred svetom. Čitatelia sa oboznámia s príčinou vysťahovalectva Kysučanov do Slavónie, s publikačnou činnosťou v kontexte na ľudovú pieseň a nadobudnú zaujímavé informácie o urbáre v Olešnej.

Ako uviedla hlavná redaktorka zborníka a zároveň aj riaditeľka Kysuckého múzea, Mgr. Helena Kotvasová, už teraz sa všetci môžu tešiť na budúcoročné dvojčíslo zborníka, v ktorom budú ďalšie príspevky z regionálneho výskumu.

Zdroj: Kysucké múzeum

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Na Bystričku, Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Križovatka I/65 s ulicou Na Bystričku bude bezpečnejšia

Na križovatke cesty I/65D v Martine pri obci Bystrička, začala výstavba nového technologického riešenia, ktoré …