Od nepamäti žije človek v úzkom prepojení s prírodou. Naši predkovia využívali jej dary na rôzne účely – od stavebných prvkov po výrobu odevov. Ak vás zaujíma vplyv prírody na človeka a človeka na prírodu, pozývame vás do Slovenského národného múzea v Martine – Múzea slovenskej dediny. V nedeľu 8. septembra 2024 od 10.00 do 16.00 hod. sa uskutoční už 19. ročník podujatia Človek a príroda, tentokrát v rámci Týždňa múzeí v prírode.
Do stavebných remesiel našich predkov zasvätia návštevníkov nadšenci aj profesionáli. Ukážu vám, ako sa kedysi opracovávalo surové drevo – guľatina na výrobu trámov, ako sa vyrábala drevená krytina – šindeľ na pokrytie striech alebo hlinená omietka na omazávanie stien. Okrem toho vás remeselníci zoznámia s tým, ako sa priadol ľan na kolovrate či spracovávali listy kukuričného klasu na šúpolie. V programových vstupoch o 11.00, 13.00 a 15.00 hod. predvedie Folklórna skupina Sklabiňa, ako sa tkali koberce v Turci.
Pre tých, ktorí chcú bližšie spoznať prírodu, pripravilo množstvo aktivít Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa. Neživú prírodu budú reprezentovať ukážky ryžovania zlata a prezentácie minerálov zo slovenských potokov a riek. Pre milovníkov húb ponúkneme zaujímavé prednášky a výstavu „Naše huby“ spojené s hubárskou poradňou. Návštevníci sa môžu tešiť aj na ukážku prípravy hubového gulášu.
Živá príroda bude zastúpená rôznymi výstavami a poradňami. Súkromní pestovatelia predstavia exotické orchidey, sukulenty a kaktusy a poskytnú cenné rady pri ich pestovaní. Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín pripraví výstavu spojenú s predajom a pestovateľskou poradňou. Bylinné zmesi, ktoré si budete môcť zakúpiť, vám priblížia využitie liečivých bylín v každodennom živote.
Živá výstavka Potvory z našich potokov predstaví obyvateľov – bezstavovce žijúce v tečúcich vodách. Nemenej zaujímavé bude aj oboznámenie sa so zaujímavosťami zo života exotického hmyzu.
Predovšetkým pre detských návštevníkov bude pripravená Minipátračka po živočíchoch pri ľudských obydliach, kde si vyskúšajú svoju pozornosť pri hľadaní skrytých zvieratiek a ich obydlí. Ďalšie aktivity zabezpečia pracovníci Správy Národného parku Malá Fatra, ktorí predstavia atraktívne témy, akými sú „Spoznaj chránené živočíchy podľa pobytových znakov“, „Poznáte dreviny našich lesov?“, detskí návštevníci sa zabavia aj pri hľadaní živočíchov zachytených na záberoch z fotopascí, budú si môcť pomocou pečiatok vytvoriť svoj vlastný strom, vyskladať puzzle rôznych živočíchov alebo s rodičmi či starými rodičmi zložiť mega puzzle medveďa hnedého.
Súčasťou programu budú aj ukážky tradičnej ľudovej a umeleckej výroby a ukážky prípravy tradičných pokrmov. Tradičné jedlá a občerstvenie pre návštevníkov ponúkne aj krčma z Oravskej Polhory.
Podujatie Týždeň múzeí v prírode je organizované v rámci iniciatívy Únie múzeí v prírode, ktorá pôsobí pri Zväze múzeí na Slovensku. Počas neho môžu návštevníci zavítať do desiatich múzeí v prírode, ktoré pre nich pripravili zaujímavý program.
Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.