piatok - 24. mája, 2024
Univerzitná nemocnica Martin, Univerzitná nemocnica Martin je 3. najlepšou štátnou nemocnicou na Slovensku
Foto: UNM

Univerzitná nemocnica Martin je 3. najlepšou štátnou nemocnicou na Slovensku

V aktuálnom rebríčku hodnotenia nemocníc, ktorý pravidelne koncom roka zverejňuje Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), obájila Univerzitná nemocnica Martin bronzové miesto. V kategórii „Štátne univerzitné a fakultné nemocnice“ sa UNM umiestnila na treťom mieste štvrtý rok po sebe. Počas ôsmich ročníkov hodnotenia vypadla z prvej trojky iba dvakrát. „Teší nás stabilné umiestnenie UNM v rebríčku hodnotenia kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti medzi štátnymi a univerzitnými nemocnicami. Tretia priečka je úspechom, máme však ambície zlepšovať sa. Posunúť sa vyššie je výzvou, na ktorej budú musieť participovať všetci zamestnanci UNM. Verím, že naša nemocnica má všetky predpoklady na to, aby dosiahla aj tú najvyššiu métu,“ povedal k výsledkom 8. ročníka hodnotenia generálny riaditeľ UNM MUDr. Dušan Krkoška, PhD., MBA.

Martinská nemocnica má v rebríčku INEKO stabilne nadpriemerné hodnotenie spokojnosti pacientov. „UNM sa podarilo medziročne získať vyššie body za indikátory kvality poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Medziročne si napríklad výrazne znížila podiel opakovaných hospitalizácií,“ uviedol  analytik INEKO Dušan Zachar. Ako ďalej doplnil, martinská nemocnica má stále druhý najvyšší Case Mix Index (CMI – priemerná medicínsko-ekonomická náročnosť diagnóz pacientov) medzi nemocnicami na Slovensku, čo môže sťažovať dosahovanie lepších hodnôt indikátorov kvality, pretože ťažké hospitalizačné prípady sú prirodzene spojené s väčšími zdravotnými komplikáciami a väčším rizikom úmrtí. „Za obdobie ostatných 4 rokov čakávali záchranári s privezeným pacientom na urgentnom príjme v priemere najkratší čas spomedzi univerzitných a fakultných nemocníc práve v Martine,“ dodal Dušan Zachar.

Hodnotenie Nemocnica roka 2022 vychádza predovšetkým z dát rokov 2018 až 2021. „Pandémia koronavírusu sa v roku 2020 v slovenských nemocniciach negatívne podpísala na plošnom zhoršení úrovne takmer všetkých sledovaných indikátorov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Tento trend pretrval aj v minulom roku,“ uzavrel analytik Dušan Zachar z INEKO.

Zdroj: TS, Mgr. Zuzana Marčeková, UNM

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …