pondelok - 26. septembra, 2022
, V KC Museum sa predstavia v rámci projektu Okno cez umenie špičkoví lektori

V KC Museum sa predstavia v rámci projektu Okno cez umenie špičkoví lektori

Kultúrne centrum Museum v Martine (Barmuseu) bude aj tento rok patriť špičkovým lektorom, ktorí v rámci piatich vzdelávacích workshopov poskytnú nie len začínajúcim umelcom cenné informácie pre ich ďalší rozvoj.

Vzdelávací projekt Okno cez umenie je určený pre študentov a širokú verejnosť, ktorí študujú alebo sa chcú dovzdelávať v obore herectvo. Dva workshopy sú zamerané aj na technické smery ako je zvuk a svetelný dizajn.

29. september 2019 od 14:00 – Bert Neven – zvukový workshop

Bert Neven je domovský zvukár kapiel J.A.R. a Illustratosphere. Workshop o zvuku a o názornej ukážke prípravy nástrojov na živé vystúpenie.

5. október 2019 od 9:00 – Katarína Kalivodová – herecký workshop

Kreativita a dizajnové myslenie v tvorbe fyzického predstavenia

Aké sú súčasné techniky a metódy pri tvorbe predstavenia? Musí performer myslieť ako dizajnér? Kde hľadať inšpiráciu a zdroje?

Workshop je rozdelený do dvoch na seba naväzujúcich celkov:

  • Detekcia v práci s telom a hlasom. Hľadanie fyzického výrazu, jazyka, telesného dialógu, rovnako ako práca s hlasom a ľudovými polyfonickými piesňami
  • V naväzujúcej časti sa bude pracovať s konceptom performance a jednotlivými fázami jeho dizajnovania. S využitím tela a hlasu ako zdroja tvorby. Taktiež sa pracovať s materiálom, skúmaním jeho variability a možností v rámci vystavaného konceptu.

Dĺžka workshopu je 8 hodín. Workshop je určený študentom herectva a hereckých.

26. október 2019 od 9:00 – Václav Jelínek – herecký workshop

Objektová manipulácia a práca s predmetom

Hlavnou náplňou jednodňového workshopu by mal byť úvod do základných techník žonglovania, osvojenie manipulačných princípov a práce s predmetom ako takým. Tým je myslený akýkoľvek objekt, rekvizita, alebo časť kostýmu. Veci okolo nás majú nepreberné možnosti využitia a použitia. Poďme spoločne tieto možnosti objavovať a nachádzať nové spôsoby práce.

28. október 2019 od 10:00 – Karel Šimek – svetelný workshop

Busking v koncertnom svietení

Naučte sa niečo nového zo sveta koncertného dizajnu a inteligentných svetiel na jedinečnom workshope, ktorým vás prevedie Karel Šimek.

Lektor sa bude venovať predovšetkým téme takzvaný Busking, čo je princíp živého svietenia, kedy nie je vopred daný žiadny koncept a všetko čo sa robí je naživo z ruky a citu. Ďalej sa lektor Šimek bude na workshope venovať všeobecne k svieteniu a nakoniec sa bude venovať ako si pripraviť pult a predely na takéto živé svietenie.

2. november 2019 od 9:00 – Anna Gromanová – herecký workshop

Telo a hlas ako nositeľ významu

Jednodňový workshop predstaví účastníkom úvod do herectva fyzického divadla a praktické ukážky základov jeho tvorby. V rámci dielne sa bude na javiskovej fyzikalite herca pracovať v spojení s rytmom, vybraným textom a piesňou s cieľom vytvoriť individuálnu partitúru fyzických akcií, fyzickú reakciu na partnera, priestor či text a pritom byť stále javiskovo prítomný a autentický.

Mgr. art. Anna Gromanová, Ph.D. je dlhoročná herečka medzinárodného divadelného súboru Farma v jeskyni sídliaceho v Prahe. Vyučuje pohybovú hereckú výchovu a tanec na Akadémii umení v Banskej Bystrici a pracuje na pohybovej stránke a choreografii činoherných predstavení v divadlách na Slovensku i v zahraničí. Externe spolupracuje so školami Accademia Teatro Dimitri (Švajčiarsko) a Escola Superior d ́Art Dramátic de les illes Balears v Palme de Mallorca (Španielsko). Ako herečka hosťovala v divadlách ako DJGT Zvolen, SKD Martin, BDNR Banská Bystrica, Actores Rožňava, Tramtária Olomouc (CZ) a Continuo Malovice (CZ).

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

, V KC Museum sa predstavia v rámci projektu Okno cez umenie špičkoví lektori

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Fallgrapp, Projekt Fest Hudobné prinesie do kultúrneho centra Barmuesum koncert Fallgrapp

Projekt Fest Hudobné prinesie do kultúrneho centra Barmuesum koncert Fallgrapp

Príďte si užiť večer plný kvalitnej hudby! V piatok 16.9. o 20:00 sa “Muskom” rozozvučí …