nedeľa - 14. júla, 2024
, V Liptovskom Mikuláši je vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity
Foto: FB/Mesto Liptovský Mikuláš

V Liptovskom Mikuláši je vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity

V Liptovskom Mikuláši je vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity. Dobrovoľní hasiči zasahujú od večerných hodín ešte aj teraz. Od tretej v noci boli v Hlbokom mestskí dobrovoľní hasiči, teraz situáciu prevzali štátni. Voda z okolitých svahov totiž začala osadu vytápať a stúpanie hladiny stále trvá. Odvodňovacie kanály, ktoré by umožnili jej rýchlejší odtok, sú upchaté odpadkami. Mesto o tom informuje na sociálnej sieti.

„Vodu ideme prečerpávať do Váhu veľkokapacitnými čerpadlami. Na mieste sú aj zamestnanci z Verejnoprospešných služieb mesta, ktorí ju odkláňajú na blízku lúku. Voda z polí je zatiaľ čiastočne odklonená, čakáme na pracovníkov z vodárenskej spoločnosti, aby vyčistili upchaté odvodňovacie rúry, vďaka čomu by mala hladina začať klesať,“ priblížil Martin Kögel z VPS.

Dobrovoľní hasiči sú na roztrhanie vo viacerých častiach mesta. Zasahuje zatiaľ 9 členov, využívajú aj protipovodňový vozík.
„V noci nás operačné stredisko poslalo z Hlbokého aj na zásah do Demänovej, vo vojenskej akadémii zatopilo kotolňu. Ráno sme boli povolaní do Liptovskej Ondrašovej, kde na Tehelnej ulici zatopilo pivničné priestory bytovky. Zásah stále trvá,“ povedal Marek Poliak z DHZ Liptovský Mikuláš.

Večer mali „poplach“ aj v Ploštíne, voda z polí sa vylievala na miestne komunikácie. Ploštínski a mestskí dobrovoľní hasiči urobili protipovodňové zábrany a odklonili ju do kanálov. K vybreženiu Ploštínky nedošlo, nie sú nahlásené ani škody na majetku. „Naplavilo nám múl, piesok a skaly z polí na cestu. Jednoznačne treba riešiť protipovodňové opatrenia s poľnohospodárskym družstvom, pretože popri kultúrnom dome leje všetka voda z polí na cestu. Nemajú porobené rigoly. Je vymletá aj celá komunikácia smerom na Výhon. Dážď z polí tiekol aj sponad Tretín a aby nezaplavil dvory, hasiči vodu usmerňovali až na ihrisko, aj v tejto časti potrebujeme urobiť ďalšie etapy protipovodňových opatrení. Našťastie však k ujme nedošlo – ani na majetku, ani na zdraví. Ako prví boli na mieste zásahu mestskí policajti, ktorí následne išli aj do Iľanova. Mestskí dobrovoľní hasiči zasahovali do neskorých večerných hodín a DHZ Ploštín pracovali do ranných hodín, veľmi pekne im ďakujeme,“ povedala poslankyňa za mestskú časť Soňa Čupková.

Upchatý kanál pri cintoríne narobil starosti obyvateľom v Bodiciach. Voda sa vylievala do záhrad, ešte v nočných hodinách dobrovoľní hasiči v súčinnosti s Bodičanmi kanál vyčistili, voda začala klesať a upravila svoj smer toku do koryta Demänovky.

Zdroj: Mesto Liptovský Mikuláš

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …