sobota - 16. októbra, 2021
, V Martine a vo Vrútkach upozorňujú na zhoršenú kvalitu ovzdušia
Foto ilustračné

V Martine a vo Vrútkach upozorňujú na zhoršenú kvalitu ovzdušia

V Martine a vo Vrútkach je zhoršená kvalita ovzdušia. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webstránke.

Príčiny smogovej situácie

„V predchádzajúcom dni (22.1) boli na niektorých staniciach priemerné denné hodnoty PM10 nad 50 µg/m3. Táto hodnota nesmie byť prekročená na jednotlivej stanici viac ako 35-krát v kalendárnom roku,“ informuje SHMÚ. Príčiny smogovej situácie sú vysoké emisie z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, nepriaznivé rozptylové podmienky vďaka polohe v horskej doline.

Pod pojmom PM10 rozumieme frakciu suspendovaných častíc v pevnom alebo kvapalnom skupenstve s aerodynamickým priemerom 10 μm, ktoré môžu mať akútne i chronické účinky na zdravie. K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy.

, V Martine a vo Vrútkach upozorňujú na zhoršenú kvalitu ovzdušia
Foto: SHMÚ

Charakteristika PM10

Atmosféra obsahuje veľké množstvo rôznych častíc až do rozmeru približne 100 μm. Veľké častice sú ťažké a pomerne rýchlo deponujú na zemský povrch, zatiaľ čo malé častice zotrvávajú v atmosfére dlhý čas, pričom sa môžu prenášať na dlhé vzdialenosti – chovajú sa v tomto smere ako plyn. Z hľadiska účinkov na ľudské zdravie nás zaujímajú iba tie častice, ktoré sú človekom vdýchnuteľné – za také sa považujú všetky častice s aerodynamickým priemerom menším ako 10 μm – sú známe ako PM10.

Čím sú častice menšie, tým hlbšie dokážu preniknúť do pľúc. Podmnožinou PM10 sú častice menšie ako 2,5 μm, označované ako PM2.5. V posledných rokoch sa často hovorí aj o ultrajemných časticiach s rozmerom menším ako 0,1 μm, ktoré dokážu preniknúť cez pľúcne alveoly do krvného obehu a dostať sa do rôznych orgánov ľudského tela. Názorné rozdiely medzi rôznymi veľkosťami ukazuje obrázok.

Zdroj: Turčania.sk / SHMÚ

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

God and Eve, God and Eve. Barmuseum pozýva na ďalší zo série októbrových koncertov

God and Eve. Barmuseum pozýva na ďalší zo série októbrových koncertov

Jadro kapely God and Eve tvorí Eva Sajanová a Richard Grimm (pôsobiaci tiež pod pseudonymom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *