štvrtok - 29. februára, 2024
, V Múzeu Slovenskej dediny budú stavať máje

V Múzeu Slovenskej dediny budú stavať máje

V Múzeu Slovenskej dediny v Martine sa v nedeľu 28. apríla 2019 uskutoční Stavanie májov. Podujatie bude trvať od 10.00 do 16.00 hodiny. Informovala o tom kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská. 

Máje pôvodne slúžili na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Boli prejavom úcty a napokon aj prísľubom manželstva. Mládenci stavali máje v noci svojim vyvoleným dievkam. FS Lubená z Poluvsia postaví máje pri dome z Novote, Nolčova a pred krčmou z Oravskej Polhory o 11.00, 12.30 a 14.30 hodine. Atmosféru podujatia bude dotvárať svojou hrou ľudová hudba FS Turiec.

V ľúbostnej poradni „Nečarovaný ženích jak nemastený hrách!“ sa dozviete viac o spôsoboch, ako si pričarovať ženícha, privábiť svojho „osúdenca“, prečo sa na Juraja vili venčeky, akým spôsobom sa využíval nevážený cukor a ako sa pripravovali pokrmy, ktoré mali zabezpečiť lásku vyvoleného. Zistíte, ktoré bylinky mali pomôcť pri ľúbostných čaroch či zapríčiniť nešťastie zaľúbencov.

Svoju zručnosť si budete môcť vyskúšať v tvorivej dielni, kde sa naučíte aj to, ako sa vyrábajú kvety z krepového papiera alebo „kystky“ – dary lásky. V drevenom kostole z Rudna sa o 13.30 hod. uskutočnia evanjelické a. v. služby Božie. Súčasťou programu budú ukážky ľudovej umeleckej výroby spojené s predajom. V krčme z Oravskej Polhory sa budete môcť občerstviť tradičnými špecialitami z regiónov.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

, V Múzeu Slovenskej dediny budú stavať máje

Zdroj: Milena Kiripolska

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MHA Martin, Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

Na zápas Martina s Detvou prišlo 855 divákov! Hráči sa im odmenili víťazstvom nad lídrom tabuľky

2. hokejová liga, 4. kolo nadstavbovej časti, 03. 02. 2024 MHA Martin vs HK Detva …