utorok - 17. mája, 2022
Klikni a pomôž ľubovoľnou čiastkou
, V Múzeu Slovenskej dediny budú stavať máje

V Múzeu Slovenskej dediny budú stavať máje

V Múzeu Slovenskej dediny v Martine sa v nedeľu 28. apríla 2019 uskutoční Stavanie májov. Podujatie bude trvať od 10.00 do 16.00 hodiny. Informovala o tom kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská. 

Máje pôvodne slúžili na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Boli prejavom úcty a napokon aj prísľubom manželstva. Mládenci stavali máje v noci svojim vyvoleným dievkam. FS Lubená z Poluvsia postaví máje pri dome z Novote, Nolčova a pred krčmou z Oravskej Polhory o 11.00, 12.30 a 14.30 hodine. Atmosféru podujatia bude dotvárať svojou hrou ľudová hudba FS Turiec.

V ľúbostnej poradni „Nečarovaný ženích jak nemastený hrách!“ sa dozviete viac o spôsoboch, ako si pričarovať ženícha, privábiť svojho „osúdenca“, prečo sa na Juraja vili venčeky, akým spôsobom sa využíval nevážený cukor a ako sa pripravovali pokrmy, ktoré mali zabezpečiť lásku vyvoleného. Zistíte, ktoré bylinky mali pomôcť pri ľúbostných čaroch či zapríčiniť nešťastie zaľúbencov.

Svoju zručnosť si budete môcť vyskúšať v tvorivej dielni, kde sa naučíte aj to, ako sa vyrábajú kvety z krepového papiera alebo „kystky“ – dary lásky. V drevenom kostole z Rudna sa o 13.30 hod. uskutočnia evanjelické a. v. služby Božie. Súčasťou programu budú ukážky ľudovej umeleckej výroby spojené s predajom. V krčme z Oravskej Polhory sa budete môcť občerstviť tradičnými špecialitami z regiónov.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

, V Múzeu Slovenskej dediny budú stavať máje

Zdroj: Milena Kiripolska

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Allegretto, Festival Allegretto 2022 je úspešne za nami. Kto získal hlavnú cenu festivalu?

Festival Allegretto 2022 je úspešne za nami. Kto získal hlavnú cenu festivalu?

Sobotný koncert starej hudby slávnostne ukončil 31. ročník festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina. Cenu publika …